Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia sa opäť sťažujú na ceny elektriny

Podnikatelia sa stále sťažujú na ceny elektriny
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
26. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory poslali premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom okrem iného žiadajú, aby osobne inicioval odbornú diskusiu k regulácii cien energií.

Regulátor tvrdí, že zvýšiť tarifu za prevádzkovanie systému o 2€ musel

Podnikatelia znova upozorňujú na vysoké ceny elektriny. Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory sú presvedčení, že majú jedny z najvyšších cien elektriny v Európe. „Jednou z hlavných príčin je rast regulovanej zložky ceny, najmä neustály nárast tarify za prevádzkovanie systému, ktorá slúži prevažne na financovanie podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov,“ myslia si zamestnávatelia. Podľa nich výška tejto tarify vzrástla od roku 2008 až 8-násobne a v súčasnosti tvorí už viac ako 20 percent koncovej ceny elektriny.

Podnikatelia sa tentoraz obrátili priamo na premiéra Roberta Fica. Poslali mu list, v ktorom okrem iného žiadajú, aby osobne inicioval odbornú diskusiu k téme regulácii cien energií. „Súčasný trend zvyšovania regulovanej zložky ceny elektriny je v príkrom kontraste s inými krajinami v regióne. Výrazne teda podkopáva konkurencieschopnosť našich podnikov, čo bude mať v konečnom dôsledku vplyv na hospodársky rast, ako aj na vytváranie nových pracovných miest a životnú úroveň obyvateľov na Slovensku,“ povedal prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. 

Dlhodobý problém

Slovenskí podnikatelia sa sťažujú na ceny elektriny už dlhší čas. Povestný posledný klinec do rakvy im dalo rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) v auguste tohto roka. Regulátor totiž rozhodol o zvýšení spomínanej tarify za prevádzkovanie systému o viac ako 10 %. Po novom má byť tarifa za prevádzkovanie systému na úrovni 21,82 eur za megawatthodinu. Od začiatku roka to pritom bolo 19,82 eur za megawatthodinu a v minulom roku dokonca len 16,03 eur za megawatthodinu. 

Úrad tvrdí, že zvýšiť tarifu za prevádzkovanie systému o dve eurá musel, pretože deficit, vypočítaný ako rozdiel medzi očakávanými nákladmi pri financovaní podpory obnoviteľných zdrojov energií a očakávanými výnosmi z účtovania tarify pre tento rok sa ukázal ako príliš veľký. „Zvýšením tarify sme sa snažili zmieniť skokový nárast vyrovnania deficitu v budúcom období. Summa sumarum, na obnoviteľných zdrojoch energií nezarába nikto, okrem ich prevádzkovateľov, respektíve majiteľov. Všetci odberatelia bez výnimky sa vlastne skladajú na ich podnikanie a zisky. Výkupné ceny stanovované úradom sú úplne porovnateľné s výkupnými cenami v iných členských štátoch EÚ,“ uviedol regulačný úrad. 

Vláda už začiatkom roka sľúbila slovenskému priemyslu, že sa im s cenami elektriny bude snažiť pomôcť. Ministerstvo hospodárstva má v krátkom čase vládnemu kabinetu predložiť návrh opatrení na zníženie tarify za prevádzkovanie systému a odvodu do Národného jadrového fondu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X