Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Magdaléna Dorčáková: Beh môže byť zážitok aj podnikanie

Magdaléna Dorčáková: Beh môže byť zážitok aj podnikanie
Maratón v Salzburgu. Foto: Magdaléna Dorčáková
28. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

„Až keď som uverila v samu seba a zbavila sa strachu, odrazu bol celý vesmír na mojej strane“, hovorí zakladateľka portálu a tour operátora obehnisvet.com

Podnikateľka ocenená v súťaži E-žena roka 2013 v kategórii sympatia si dnes užíva materskú dovolenku. Druhé miesto si Magdaléna Dorčáková od poroty vyslúžila za ideu založenia firmy, ktorá slúži ako cestovný operátor pre bežcov. Dnes už v cestovke nepôsobí, no jej príbeh je stále veľmi inšpiratívny.

Ako vám napadla myšlienka organizovania hromadných bežeckých akcií po celom svete? 

Ako väčšina dobrých nápadov – priešiel sám od seba a celkom nečakane. Ale predchádzalo tomu moje otvorenie sa myšlienke začať s podnikaním. Som totiž ten typ človeka, ktorý ide nerád do rizika. Stabilné zamestnanie a z toho plynúce istoty boli pre mňa vždy veľmi dôležité. Až po narodení dcéry som si začala uvedomovať, že podnikanie má predsa len jednu obrovskú výhodu – poskytuje človeku určitú flexibilitu. Po mesiacoch plánovania a príprav firma vznikla začiatkom roka 2013, teda teraz už funguje 2 roky.

Čo stálo pri zrode takéhoto – na Slovensku netradičného – podnikania?

Na začiatku som mala veľký strach – zo samotného podnikania, z neistoty, z toho, či takáto forma podnikania nebude pre mňa priveľké „sústo“. Až keď som uverila v samu seba a zbavila sa strachu, odrazu bol celý vesmír  na mojej strane. Stretla som tých správnych ľudí v správnom čase, čo ma iba utvrdzovalo v tom, že som na správnej ceste.

Prečo práve beh? 

Pravidelne behám už takmer pätnásť rokov a počas tohto obdobia som nikdy nemala „bežecké voľno“ dlhšie ako niekoľko dní – samozrejme nepočítam obdobie tehotenstva alebo zranenie. Beh je neodmysliteľná súčasť môjho života. Je to môj životný štýl.

Foto z polmaratónu vo Verone. Magdaléna Dorčáková je v dolnom rade prvá zprava.

Ako vyzeral úplne prvý beh, ktorý vaša organizácia organizovala? Bežali ste aj vy? 

Zo začiatku som sa aj ja zúčastňovala behov spolu s klientmi, ale veľmi rýchlo som zistila, že je lepšie, keď nebežím. Viac sa tak dokážem sústrediť na potreby klientov, keď nemusím riešiť svoje vlastné.

Ako ste vyberali bežecké akcie, ktoré sa dostali do ponuky?

Vo svete sa organizujú ročne stovky behov. Preto sme starostlivo zvažovali veľké množstvo faktorov. Najdôležitejšia je podľa mňa samotná destinácia, atraktívnosť podujatia, ale napríklad aj dĺžku trata v kombinácii s ročným obdobím a podobne.

A až na základe vlastnej skúsenosti sme sa rozhodli, či konkrétne bežecké podujatie zaradíme do ponuky cestovnej kancelárie alebo nie. Práve z tohto dôvodu nebola  ponuka hneď v úvode veľmi široká a zahŕňala iba destinácie v rámci Európy. Ambície cestovky sú však určite veľké a v budúcnosti dúfam naplní motto „Obehnúť svet“.

Ako prebieha organizácia takéhoto podujatia pre klienta? Čo všetko treba zariadiť? 

Celý pobyt by mal byť pestrou mozaikou jedinečných zážitkov. K nim patrí nielen samotný beh, ale napríklad aj ubytovanie, ktoré poskytne návštevníkom autentickú atmosféru danej lokality. Alebo aj gastronomické zážitky, či iné zaujímavosti. Zájazd by mal byť atraktívny nielen pre bežcov, ale napríklad aj pre nebehajúcich partnerov.

Momentálne ste na materskej dovolenke a v obehnisvet.com už nepracujete.  Nebolo vám ľúto opustiť bežecký svet? Plánujete sa vrátiť?

Rozhodnutie predať firmu som urobila v čase, keď som zistila, že som opäť tehotná. S jedným malým dieťaťom a druhým na ceste bolo pre mňa nesmierne náročné zladiť neustále rastúce požiadavky firmy s potrebami mojej rodiny. Toto rozhodnutie sa samozrejme nerodilo ľahko – firma sa zrodila v mojej hlave a budovala som ju sama prakticky „od piky.“

Boli aj náročné dni, stresy, pokusy a pády, ale aj pocit zadosťučinenia z dobre vykonanej práce. Vďaka firme som spoznala mnoho skvelých ľudí – bežcov, precestovala kus sveta a zažila krásne chvíle na trati. Ale detstvo mojich detí je len jedno a čas beží strašne rýchlo a ja som si uvedomovala, že mám prakticky dve možnosti – buď zverím starostlivosť o svoje deti niekomu inému, alebo niekomu inému zverím firmu. A ja som sa rozhodla pre tú druhú možnosť.

Keďže som predala 100% podiel, do firmy sa neplánujem vrátiť. Rada by som sa však v budúcnosti venovala aktivitám, ktoré s behaním nejakým spôsobom súvisia.

Aké máte plány do budúcna? 

Momentálne nič neplánujem – naplno si užívam materské povinnosti a keď príde správny čas verím, že budem opäť vedieť, ktorým smerom sa mám v živote uberať ďalej.

Zhovárala sa Simona Molčanová.

Súvisiace články v seriáli "Úspešní podnikatelia"

Zobraziť všetky články v seriáli "Úspešní podnikatelia"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťMagdaléna DorčákováPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X