Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Malé podniky by mohli mať menej byrokracie

Malé podniky by mohli mať menej byrokracie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) posunuli do druhého čítania novelu zákona o účtovníctve.
 
Podľa nej by mohli mikropodniky zostavovať len jednoduchšiu účtovnú závierku.
 

Novela oslobodzuje časť firiem od povinného auditu závierky

Nová úprava by sa týkala podnikov s objemom majetku do 350 tis. eur, čistým obratom menším ako 700 tis. eur a s menej ako desiatimi zamestnancami. Firmy by museli splniť aspoň dve z týchto podmienok.
 
„Účtovná jednotka, ktorá je na hranici prekročenia alebo neprekročenia veľkostných podmienok prestane byť mikro účtovnou jednotkou, ak prekročí veľkostné podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia,“ konštatuje ministerstvo financií, ktoré novelu vypracovalo. 
 

 
Mikro účtovné jednotky by podľa navrhovanej novely poskytovali len informácie o nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia za vykazovanú časť účtovného obdobia. Novela rovnako oslobodzuje časť firiem od povinnosti nechať si overiť účtovnú závierku audítorom.
 
Aktualizácia:
Ako doplnilo Ministerstvo financií SR, Vďaka novému portálu Register účtovných závierok (RÚZ), ktorý bol v máji 2013 spustený do testovacej prevádzky, všetky ostatné štátne inštitúcie tieto informácie získajú bez toho, aby si ich pýtali od samotných podnikateľských subjektov. Spôsob predkladania účtovných výkazov na daňových úradoch bude identický ako napr. predkladanie daňového priznania, a to či už v písomnou alebo elektronickou formou. Účtovné výkazy odovzdávajú účtovné jednotky spoločne s daňovým priznaním.
 
Podľa ministerstva podnikatelia už nebudú povinní predkladať účtovné závierky viacerým inštitúciám a v rôznych lehotách, a to podľa právnej formy, či predmetu podnikania. Subjekt nebude mať povinnosť ukladať dokumenty zverejňované v RÚZ priamo, ale prostredníctvom svojho správcu dane spôsobom a v lehotách, ktoré mu ukladá zákon. Účtovná závierka obchodných spoločností sa predkladá spolu s daňovým priznaním a správca registra zabezpečí, aby sa predmetné dokumenty uložili v RÚZ a zbierke listín Obchodného registra. Tento postup sa po prvý krát použije po 1. 1. 2014.
 
Navrhované zavedenie inštitútu tzv. mikro účtovnej jednotky by sa malo pozitívne dotknúť približne 60 % podnikateľov – právnických osôb. V rámci merania administratívnej záťaže a administratívnych nákladov bol zákon o účtovníctve vyhodnotený ako jeden z najviac zaťažujúcich predpisov. Navrhuje sa, aby sa počet strán účtovnej závierky znížil zo 45 na 8.
 
Malí podnikatelia ďalej nebudú musieť viesť cenovú evidenciu v zmysle zákona o cenách a tiež im odpadne povinnosť na konci účtovného obdobia časovo rozlišovať opakujúce sa a nevýznamné položky, napríklad telefónne poplatky. Podnikatelia celkovo by po schválení predkladaných zmien vypisovali až o 2,6 milióna strán dokumentov menej.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X