Tržby v maloobchode pokračovali v závere vlaňajška v medziročnom prepade.
V novembri podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesli o 2,2 % na 1,53 mld. eur, kým v októbri vykázali 1,8-percentný a v septembri 1,7-percentný pokles.
Vlaňajší rok bol pre obchodníkov sklamaním
Pokračoval tak negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný nárast maloobchodné tržby vykázali ešte v máji. Celkovo za jedenásť mesiacov minulého roka poklesli tržby v maloobchode medziročne o 0,7 % na 16,195 mld. eur.
Novembrový vývoj podľa štatistikov ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov a v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach zhodne o 3 %. Tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach poklesli o 2,9 %, pričom nárast tržieb vykázal len maloobchod v nešpecializovaných predajniach, a to o 1,6 %.
Tržby možno ešte zachránia zľavy
Vianočná sezóna sa na obchodných tržbách v novembri podľa analytika Home Credit Michala Kozuba ešte neprejavila. „Vlaňajší rok je pre obchodníkov veľkým sklamaním, a napriek tomu, že ekonomika ako celok rastie, spotrebitelia nemajú náladu príliš utrácať. Pre obchody to ale nie je ešte konečná – hlavná sezóna je v decembri aj v januári, kedy začínajú veľké kolotoče zliav a výpredajov. Na tie sa chystá veľa ľudí, a preto majú obchody šancu dobehnúť v predajoch to, čo nestihli pred Vianocami,“ dodáva Kozub.
Oživenie maloobchodu je málo pravdepodobné
Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa pokles tržieb v novembri sústredil v nepotravinovom segmente, kde tržby medzimesačne klesali po sezónnom očistení o 0,9 %, pričom medziročne boli nižšie o 3,8 %. „Tržby v nepotravinovom segmente aj v posledných mesiacoch vykazujú prevažne klesajúci trend a potvrdzujú tak stále nízky spotrebiteľský dopyt,“ konštatuje Koršňák. Tržby v stabilnejšom a na kúpyschopný dopyt menej citlivom potravinovom segmente v novembri podľa jeho slov vzrástli o 0,8 % medzimesačne a medziročne boli vyššie o 1,1 %. Vzhľadom na stále nízku spotrebiteľskú dôveru a očakávané spomalenie ekonomického rastu pritom Ľubomír Koršňák nepredpokladá zásadnejšie oživenie maloobchodných tržieb v najbližších mesiacoch.
Pokles zaznamenal aj veľkoobchod
Tržby vo veľkoobchode vykázali v jedenástom mesiaci prvýkrát v minulom roku medziročný pokles. V porovnaní s novembrom 2011 sa znížili o 2,2 % a dosiahli 2,063 mld. eur. Poklesli najmä tržby v sprostredkovaní veľkoobchodu o 10 %, vo veľkoobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie o 9,4 % a v nešpecializovanom veľkoobchode o 4,7 %. Vyššie tržby boli len vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 57 % a vo veľkoobchode s potravinami, nápojmi a tabakom o 1,4 %. Tržby v ubytovaní sa v novembri podľa štatistikov znížili o 2 % na 25,5 mil. eur.
V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov tržby v novembri druhý mesiac po sebe medziročne klesli. Oproti novembru 2011 sa znížili o 1,4 % na 364,8 mil. eur. „Klesli tržby za predaj motorových vozidiel, za opravu a údržbu motorových vozidiel zhodne o 1 % a za predaj dielov a príslušenstva motorových vozidiel o 0,9 %,“ informuje štatistický úrad.
V medzimesačnom porovnaní v novembri 2012 z jednotlivých činností vnútorného obchodu medzimesačne vzrástli tržby za vlastné výkony a tovar v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 2,8 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,7 %. Naopak poklesli vo veľkoobchode o 2,2 %, v ubytovaní o 0,9 % a v maloobchode o 0,1 %.
Tri roky poklesu
Tržby v obchode majú pritom za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v maloobchode až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v roku 2011 o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.