Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Maloobchodné tržby poklesli v novembri o 2,2 %

Maloobchodné tržby poklesli v novembri o 2,2 %
Ilustračné foto SITA/AP
8. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Tržby v maloobchode pokračovali v závere vlaňajška v medziročnom prepade.

 
V novembri podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne poklesli o 2,2 % na 1,53 mld. eur, kým v októbri vykázali 1,8-percentný a v septembri 1,7-percentný pokles.
 

Vlaňajší rok bol pre obchodníkov sklamaním

Pokračoval tak negatívny trend z predchádzajúcich mesiacov, keď posledný medziročný nárast maloobchodné tržby vykázali ešte v máji. Celkovo za jedenásť mesiacov minulého roka poklesli tržby v maloobchode medziročne o 0,7 % na 16,195 mld. eur. 
 
 
Novembrový vývoj podľa štatistikov ovplyvnili najmä nižšie tržby v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov a v maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach zhodne o 3 %. Tržby v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach poklesli o 2,9 %, pričom nárast tržieb vykázal len maloobchod v nešpecializovaných predajniach, a to o 1,6 %. 
 

Tržby možno ešte zachránia zľavy

Vianočná sezóna sa na obchodných tržbách v novembri podľa analytika Home Credit Michala Kozuba ešte neprejavila. „Vlaňajší rok je pre obchodníkov veľkým sklamaním, a napriek tomu, že ekonomika ako celok rastie, spotrebitelia nemajú náladu príliš utrácať. Pre obchody to ale nie je ešte konečná – hlavná sezóna je v decembri aj v januári, kedy začínajú veľké kolotoče zliav a výpredajov. Na tie sa chystá veľa ľudí, a preto majú obchody šancu dobehnúť v predajoch to, čo nestihli pred Vianocami,“ dodáva Kozub. 
 

Oživenie maloobchodu je málo pravdepodobné

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa pokles tržieb v novembri sústredil v nepotravinovom segmente, kde tržby medzimesačne klesali po sezónnom očistení o 0,9 %, pričom medziročne boli nižšie o 3,8 %. „Tržby v nepotravinovom segmente aj v posledných mesiacoch vykazujú prevažne klesajúci trend a potvrdzujú tak stále nízky spotrebiteľský dopyt,“ konštatuje Koršňák. Tržby v stabilnejšom a na kúpyschopný dopyt menej citlivom potravinovom segmente v novembri podľa jeho slov vzrástli o 0,8 % medzimesačne a medziročne boli vyššie o 1,1 %. Vzhľadom na stále nízku spotrebiteľskú dôveru a očakávané spomalenie ekonomického rastu pritom Ľubomír Koršňák nepredpokladá zásadnejšie oživenie maloobchodných tržieb v najbližších mesiacoch. 
 

Pokles zaznamenal aj veľkoobchod

Tržby vo veľkoobchode vykázali v jedenástom mesiaci prvýkrát v minulom roku medziročný pokles. V porovnaní s novembrom 2011 sa znížili o 2,2 % a dosiahli 2,063 mld. eur. Poklesli najmä tržby v sprostredkovaní veľkoobchodu o 10 %, vo veľkoobchode so zariadeniami pre informačné a komunikačné technológie o 9,4 % a v nešpecializovanom veľkoobchode o 4,7 %. Vyššie tržby boli len vo veľkoobchode s poľnohospodárskymi surovinami a živými zvieratami o 57 % a vo veľkoobchode s potravinami, nápojmi a tabakom o 1,4 %. Tržby v ubytovaní sa v novembri podľa štatistikov znížili o 2 % na 25,5 mil. eur. 
 
V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov tržby v novembri druhý mesiac po sebe medziročne klesli. Oproti novembru 2011 sa znížili o 1,4 % na 364,8 mil. eur. „Klesli tržby za predaj motorových vozidiel, za opravu a údržbu motorových vozidiel zhodne o 1 % a za predaj dielov a príslušenstva motorových vozidiel o 0,9 %,“ informuje štatistický úrad. 
 
V medzimesačnom porovnaní v novembri 2012 z jednotlivých činností vnútorného obchodu medzimesačne vzrástli tržby za vlastné výkony a tovar v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 2,8 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 0,7 %. Naopak poklesli vo veľkoobchode o 2,2 %, v ubytovaní o 0,9 % a v maloobchode o 0,1 %. 
 

Tri roky poklesu

Tržby v obchode majú pritom za sebou už tri roky poklesu. Sektor totiž pocítil dopad hospodárskej krízy a tiež nákupnej turistiky, čo spôsobilo ešte v roku 2009 medziročný prepad tržieb v maloobchode až o vyše 10 %. Medziročné poklesy však vykázali maloobchodné tržby aj nasledujúce dva roky, v roku 2011 o 2,8 %. Pokračujúci slabý spotrebiteľský dopyt však výraznejšie šance obchodu na obnovenie silnejšieho rastu tržieb zatiaľ stále nedáva.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X