Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Meniť sa majú odpisy na autá, daňové aj nedaňové výdavky

Definícia daňových a nedaňových výdavkov
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
9. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Daňový bonus na dieťa sa má poskytovať len do istej príjmovej hladiny.

Štát chce zaviesť odpočítateľnú položku pre zdravotné odvody pre nízkopríjmové skupiny

Zákon o dani z príjmov čaká ďalšia séria zmien. Ministerstvo financií o nich hovorí ako o pokračovaní boja proti daňovým únikom, pričom dotknúť by sa mali aj ďalších daňových zákonov. Avizuje napríklad zmeny v odpisovaní, či zavádzanie limitov pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Návrhy by malo ministerstvo predložiť do pripomienkového konania. „Cieľom zmien je podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť,“ konštatuje vo vyhlásení rezort financií.
 
Jednou zo zmien má byť aj presnejšia definícia daňových a nedaňových výdavkov, ktoré sú podľa ministerstva rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane. Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín a zavádza sa cenový limit pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. 
 

Šesť odpisových skupín

Podľa ministerstva sa navrhuje okrem iného rozšíriť počet odpisových skupín na šesť, čím vzniknú dve nové. Do novej, tretej odpisovej skupiny, budú podľa návrhu vyčlenené len výrobné technológie pričom dĺžka ich odpisovania by sa mala znížiť z 12 na 8 rokov. Návrh predpokladá tiež vyčlenenie nevýrobných budov a stavieb, teda napríklad administratívne budovy, hotely a podobne do novej šiestej odpisovej skupiny. Dĺžka ich odpisovania by sa mala zvýšiť z 20 na 40 rokov. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že týmto opatrením sa dostávame len na priemer odpisovania podobných nehnuteľností v okolitých štátoch. 
 

Limit na vstupnú cenu osobných automobilov

Ďalším opatrením sa má od budúceho roka limitovať vstupná cena osobných automobilov sumou 48 tis. eur a v prípade využívania presne vymedzeného obstaraného majetku aj na súkromné účely si budú môcť podnikatelia do výdavkov zahrnúť najviac 80 % z obstarávacej ceny. „Model, ktorý navrhujeme, nebude brániť podnikateľom, ktorí budú mať kladnú daňovú povinnosť a budú mať schopnosť platiť dane, si daňovo odpisovať aj drahšie autá, ale budú musieť vykazovať kladný daňový základ. Bráni to v tom, aby si firmy nákupom drahých áut generovali stratu,“ vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír. 
 

Zmeny v bonuse na dieťa aj odvodoch

Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že návrhy by mali byť po rokovaniach s rezortom práce dodatočne doplnené o ďalšie dve avizované opatrenia. Prvé sa má týkať daňového bonusu na dieťa. „Chceli by sme pracovať na adresnosti tohto bonusu, to znamená pri istej príjmovej hladine by už nebol poskytovaný,“ hovorí minister. Druhým má byť aj zavedenie odpočítateľnej položky pre zdravotné odvody pre nízkopríjmové skupiny. „Všetky navrhované zmeny majú okrem konsolidácie verejných financií posilniť právnu istotu a zvýšiť daňovú spravodlivosť, znížiť odvody pre nízkopríjmových zamestnancov a podporiť podnikateľov rozvíjajúcich výskum a vývoj,“ dodal Kažimír.
 

Zrážková daň u farmaceutických spoločností

V rámci navrhovaných zmien by sa tiež mala zaviesť avizovaná zrážková daň u farmaceutických spoločností z peňažných plnení poskytovaných lekárom a jednoduchší pôsob platenia preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb. Takisto sa má do návrhu premietnuť aj avizovaná podpora firiem, ktoré sa venujú výskumu a vývoju, a to tzv. superodpočtom. Podnikatelia si tak náklady vynaložené na výskum a vývoj budú môcť navýšiť o ďalších 25 %. „Čiže 100 eur vynaložíte na vedu a výskum, budete si môcť daňovo odpísať 125 eur,“ hovorí Kažimír. Rovnako o 25 % bude môcť navýšiť aj mzdové náklady vrátane odvodov, ktoré reálne firmy vynaložia na novoprijatých zamestnancov z radov absolventov stredných a vysokých škôl podieľajúcich sa na výskume a vývoji a s ktorými uzatvoria trvalý pracovný pomer. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X