Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

MF plánuje zaviesť pri investovaní daňovú neutralitu

MF plánuje zaviesť pri investovaní daňovú neutralitu
Minister financií SR Peter Kažimír. Foto: SITA
21. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Raritou v podmienkach EÚ je podľa ministerstva financií najmä inštitút zdravotných odvodov z dividend a výnosov z akcií obchodovaných na regulovaných trhoch. 

Hranicu oslobodených príjmov výnosov z prevodov a predajov cenných papierov možno zvýšia

Súčasný systém zdaňovania investícií na finančnom trhu zvýhodňuje investície na peňažnom trhu, a to najmä vkladové produkty bánk, na úkor trhu kapitálového. Cieľovým stavom je však dosiahnutie takzvanej daňovej neutrality, čiže rovnakého spôsobu zdanenia výnosov bez ohľadu na to, kde a akým spôsobom boli dosiahnuté. Uviedlo to Ministerstvo financií SR v Návrhu rozvoja koncepcie kapitálového trhu, ktorý sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Nezáležalo by teda na tom, či výnos pochádza z portfóliovej investície, podielového fondu, z priamej investície do akcií či dlhopisov alebo z vkladových produktov.
 

 
Raritou v podmienkach EÚ je podľa ministerstva financií najmä inštitút zdravotných odvodov z dividend a výnosov z akcií obchodovaných na regulovaných trhoch. Takýto systém zdaňovania je podľa rezortu nutné prehodnotiť aj v kontexte pripravovanej dane z finančných transakcií, ku ktorej sa Slovensko iniciatívne prihlásilo. Podporné opatrenia sa podľa návrhu na rozvoj kapitálového trhu skrývajú aj vo zvýšení súčasnej hornej hranice oslobodených príjmov výnosov z prevodov a predajov cenných papierov pre fyzické osoby. „Súčasná hranica oslobodených príjmov vo výške 500 eur sa vzťahuje aj na iné príjmy, napríklad príjmy z prenájmov, a je nepostačujúca. Aby sa dosiahol želaný efekt je potrebné ju zvýšiť v prípade príjmov z prevodov cenných papierov najmenej na 2 000 eur,“ upozorňuje rezort financií. 
 

Motiváciu pri investovaní chcú zvýšiť daňovými úpravami

Ako sa ďalej uvádza v koncepcii, pre zvýšenie daňovej motivácie pre investovanie na kapitálovom trhu, sa po vzore krajín V4, a to najmä Česka, zvažuje zavedenie takzvaných časových testov. Išlo by o lehotu medzi nákupom a predajom cenného papiera na regulovanom trhu, teda na Burze cenných papierov v Bratislave, po uplynutí ktorej by fyzická osoba nezdaňovala výnos z predaja cenného papiera. Rovnako je však podľa návrhu koncepcie potrebné zvážiť zrovnoprávnenie zdaňovania výnosov z predaja cenných papierov so zdaňovaním výnosov z držby cenných papierov. 
 

 
Alternatívou pri podpore kapitálového trhu zostáva aj návrt k účelovému sporeniu, a to vo forme odpočítania určitej sumy investície do nástrojov kapitálového trhu. Tento model platil do roku 2010 vo výške 398 eur ročne a bolo ho možné uplatniť pre produkty životného a dôchodkového poistenia a na investície do cenných papierov. Účelové sporenie bolo následne obnovené od roku 2014, avšak vo výške 180 eur a len pre doplnkové dôchodkové sporenie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X