Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v júli na Slovensku klesla pod 14 %

20. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júli oproti júnu klesla o 0,26 percentuálneho bodu na 13,99 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 377,4 tisíc nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom júna ide o pokles takmer o 7,3 tisíc osôb.
 

Medziročne nezamestnanosť opäť rástla

Oproti júlu minulého roka však miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,72 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 18,8 tisíc. 
 
Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu júla na úrovni 410,9 tisíc. Medzimesačne ide o pokles o 7,3 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v júli medzimesačne klesla o 0,27 percentuálneho bodu na 15,22 %. V porovnaní s júlom 2012 sa zvýšila o 0,45 percentuálneho bodu. 
 

V Rimavskej Sobote je nezamestnanosť takmer 33 %

Miera nezamestnanosti klesla minulý mesiac vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší pokles zaznamenal Košický kraj, kde sa miera nezamestnanosti znížila o 0,58 percentuálneho bodu na 18,06 %. „Na okresnej úrovni dosiahlo pokles miery evidovanej nezamestnanosti 58 okresov, 20 okresov zaznamenalo nárast miery evidovanej nezamestnanosti a v jednom okrese zostala miera na úrovni predchádzajúceho mesiaca,“ informovalo ústredie práce.
 
Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal okres Rimavská Sobota, a to 32,60 %. Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I, kde nezamestnanosť v júli dosiahla 5,6 %. Ako ďalej informovalo ústredie práce, ku koncu minulého mesiaca bolo na úradoch práce evidovaných 6 697 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo nárast o 516 voľných pracovných miest. 
 

Trh práce nerastie, nezamestnanosť znižujú administratívne zásahy

„Na základe očakávaného pôsobenia rozhodujúcich faktorov ovplyvňujúcich vývoj miery evidovanej nezamestnanosti na jednotlivých regionálnych trhoch práce možno očakávať v ďalšom období stabilizovaný vývoj, prípadne mierny pokles miery evidovanej nezamestnanosti, najmä vďaka cieľovo orientovanému uplatňovaniu prijatých aktívnych opatrení na trhu práce,“ uvádza ústredie práce a sociálnych vecí. Očakáva pozvoľný postupný nárast počtu voľných pracovných miest aktívne vyhľadaných úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny a ich reálne obsadzovanie uchádzačmi o zamestnanie. 
 
Výrazný medzimesačný pokles miery nezamestnanosti bol podľa riaditeľa personálno-poradenskej spoločnosti McROY Group Luboša Sirotu pravdepodobne spôsobený viac administratívnymi opatreniami než zlepšením na trhu práce. „Tieto výsledky sú príliš dobré na to, aby sa dali bezvýhradne pripísať na vrub zlepšenej kondície trhu práce,“ uviedol Sirota.
 

 

Z evidencie vraj vtláčajú dohodárov aj mamičky

 Úrady práce a sociálnych vecí sa podľa poslanca za SDKÚ-DS Miroslava Beblavého snažia vylepšovať štatistiku o miere nezamestnanosti na Slovensku. „Podľa informácií z viacerých neanonymných zdrojov dostali zamestnanci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, najmä sprostredkovatelia, príkaz čo najviac „očistiť“ evidenciu nezamestnaných a zlepšiť tak vláde imidž,“ uviedol opozičný poslanec.
 
Ide podľa neho najmä o snahu vytlačiť z evidencie ľudí, ktorí si zarábajú malé sumy na dohody o vykonaní práce, v menšej miere aj o nezamestnané matky na rodičovskej dovolenke. „Vyzývam ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby zrušil tieto pokyny,“ uviedol Beblavý. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X