Oproti júnu minulého roka však miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,91 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 24,2 tisíc.
Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu júna na úrovni 418,2 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 2,8 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v júni medzimesačne vzrástla o 0,10 percentuálneho bodu na 15,49 %. V porovnaní s júnom 2012 sa zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu.
Najvýraznejší nárast nezamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj
Medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenali minulý mesiac štyri kraje, z toho najvýraznejší pokles nastal v Košickom kraji, a to o 0,31 percentuálneho bodu na 18,64 %. V štyroch krajoch miera nezamestnanosti v júni vzrástla. Najvýraznejší nárast nezamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj, a to o 0,21 percentuálneho bodu na 6,22 %. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal v júni Prešovský kraj, a to 20,10 %. Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer vykázal tiež Banskobystrický kraj s 19,46 % a Košický kraj s 18,64 %.
Bez zmien vo vykazovaní by bola najvyššia nezamestnanosť od roku 2004
„Mierne pozitívny vývoj bol spôsobený výlučne zmenou metodiky, keďže od 1. júna sa rozšírili rady nedisponibilných uchádzačov o zamestnanie o dobrovoľnícke a menšie obecné služby, ktorých počet sa nepremieta do ukazovateľa evidovanej nezamestnanosti,“ upozornila analytička UniCredit Bank Slovakia Alena Štefániková.
Ak by sa podľa nej dobrovoľnícke a menšie obecné služby naďalej zarátavali medzi disponibilných uchádzačov o zamestnanie, miera evidovanej nezamestnanosti by v júni bola vyššia o 0,21 percentuálneho bodu a dosiahla by 14,46 %. Po očistení o tradičné sezónne faktory by podľa prepočtu UniCredit Bank Slovakia nezamestnanosť v júni medzimesačne vzrástla o 0,12 percentuálneho bodu na 14,66 %, čo je najvyššia úroveň od mája 2004.
Čísla zvýšili absolventi
Nezamestnanosť v júni podľa Štefánikovej negatívne ovplyvnil najmä prílev absolventov vysokých škôl, ktorí sa zvyčajne registrujú do evidencie úradov práce v mesiacoch máj a jún. V júni tohto roku sa na úrady práce zaregistrovalo celkovo 4 521 absolventov, čo je takmer štvornásobne viac ako v júni minulého roka.
„Ide však o kompenzáciu nižšieho prírastku absolventov z predchádzajúceho mesiaca a v súhrne za mesiace máj až jún bol prírastok absolventov len mierne vyšší ako v rovnakom období minulého roka,“ upozornila. Predpokladá, že aj v ďalších mesiacoch bude nezamestnanosť stagnovať na súčasných relatívne vysokých úrovniach. Očakávaný rast slovenskej ekonomiky totiž pravdepodobne nebude taký silný, aby postačoval na tvorbu nových pracovných miest, dodala.
Trh práce stagnuje, pomôžu len projekty
Júnový medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti je podľa generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu potvrdením aktuálnych trendov na trhu práce. „Trhu chýbajú významnejšie stimuly, ktoré by posunuli mieru nezamestnanosti výraznejšie jedným alebo druhým smerom. Stagnujúca ekonomika nedokáže vytvárať nové pracovné miesta a faktor sezónnosti svoj potenciál na rozdiel od predchádzajúcich mesiacoch už vyčerpal. Proti poklesu navyše hovorí prílev absolventov na trh,“ tvrdí Sirota.
Jedinou významnejšou zmenou do budúcna podľa neho môže byť štart štátom avizovaných projektov na podporu zamestnanosti. „Nateraz je ale predčasné hodnotiť, ako budú tieto projekty úspešné. Skúsenosti s podobnými iniciatívami z minulosti totiž hovoria o tom, že často sa peniaze iba minuli bez želaného efektu. Dôležitá tak bude konkrétna podoba každého plánovaného projektu a nastavenie jeho podmienok,“ dodal Sirota.