Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v júni nepatrne klesla na 14,25 %

Miera nezamestnanosti v júni nepatrne klesla na 14,25 %
Ilustračné foto SITA/AP
22. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júni oproti máju klesla o 0,01 percentuálneho bodu na 14,25 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
 
Ku koncu minulého mesiaca evidovali úrady práce 384 696 nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce. V porovnaní s koncom mája ide o pokles o 281 osôb.
 

Lepšej štatistike pomohla zmena metodiky

Oproti júnu minulého roka však miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac vzrástla o 0,91 percentuálneho bodu a počet evidovaných nezamestnaných sa zvýšil takmer o 24,2 tisíc. 
 
Celkový počet nezamestnaných, vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, bol ku koncu júna na úrovni 418,2 tisíc. Medzimesačne ide o nárast o 2,8 tisíc osôb. Miera nezamestnanosti, ktorá je vypočítaná z celkového počtu nezamestnaných, v júni medzimesačne vzrástla o 0,10 percentuálneho bodu na 15,49 %. V porovnaní s júnom 2012 sa zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu. 
 

 

Najvýraznejší nárast nezamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj

Medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenali minulý mesiac štyri kraje, z toho najvýraznejší pokles nastal v Košickom kraji, a to o 0,31 percentuálneho bodu na 18,64 %. V štyroch krajoch miera nezamestnanosti v júni vzrástla. Najvýraznejší nárast nezamestnanosti zaznamenal Bratislavský kraj, a to o 0,21 percentuálneho bodu na 6,22 %. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal v júni Prešovský kraj, a to 20,10 %. Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer vykázal tiež Banskobystrický kraj s 19,46 % a Košický kraj s 18,64 %. 
 

Bez zmien vo vykazovaní by bola najvyššia nezamestnanosť od roku 2004

„Mierne pozitívny vývoj bol spôsobený výlučne zmenou metodiky, keďže od 1. júna sa rozšírili rady nedisponibilných uchádzačov o zamestnanie o dobrovoľnícke a menšie obecné služby, ktorých počet sa nepremieta do ukazovateľa evidovanej nezamestnanosti,“ upozornila analytička UniCredit Bank Slovakia Alena Štefániková.
 
Ak by sa podľa nej dobrovoľnícke a menšie obecné služby naďalej zarátavali medzi disponibilných uchádzačov o zamestnanie, miera evidovanej nezamestnanosti by v júni bola vyššia o 0,21 percentuálneho bodu a dosiahla by 14,46 %. Po očistení o tradičné sezónne faktory by podľa prepočtu UniCredit Bank Slovakia nezamestnanosť v júni medzimesačne vzrástla o 0,12 percentuálneho bodu na 14,66 %, čo je najvyššia úroveň od mája 2004. 
 

Čísla zvýšili absolventi

Nezamestnanosť v júni podľa Štefánikovej negatívne ovplyvnil najmä prílev absolventov vysokých škôl, ktorí sa zvyčajne registrujú do evidencie úradov práce v mesiacoch máj a jún. V júni tohto roku sa na úrady práce zaregistrovalo celkovo 4 521 absolventov, čo je takmer štvornásobne viac ako v júni minulého roka.
 
„Ide však o kompenzáciu nižšieho prírastku absolventov z predchádzajúceho mesiaca a v súhrne za mesiace máj až jún bol prírastok absolventov len mierne vyšší ako v rovnakom období minulého roka,“ upozornila. Predpokladá, že aj v ďalších mesiacoch bude nezamestnanosť stagnovať na súčasných relatívne vysokých úrovniach. Očakávaný rast slovenskej ekonomiky totiž pravdepodobne nebude taký silný, aby postačoval na tvorbu nových pracovných miest, dodala. 
 

Trh práce stagnuje, pomôžu len projekty

Júnový medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti je podľa generálneho riaditeľa McROY Group Luboša Sirotu potvrdením aktuálnych trendov na trhu práce. „Trhu chýbajú významnejšie stimuly, ktoré by posunuli mieru nezamestnanosti výraznejšie jedným alebo druhým smerom. Stagnujúca ekonomika nedokáže vytvárať nové pracovné miesta a faktor sezónnosti svoj potenciál na rozdiel od predchádzajúcich mesiacoch už vyčerpal. Proti poklesu navyše hovorí prílev absolventov na trh,“ tvrdí Sirota. 
 
 
Jedinou významnejšou zmenou do budúcna podľa neho môže byť štart štátom avizovaných projektov na podporu zamestnanosti. „Nateraz je ale predčasné hodnotiť, ako budú tieto projekty úspešné. Skúsenosti s podobnými iniciatívami z minulosti totiž hovoria o tom, že často sa peniaze iba minuli bez želaného efektu. Dôležitá tak bude konkrétna podoba každého plánovaného projektu a nastavenie jeho podmienok,“ dodal Sirota.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X