Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo chce vyrovnané hospodárenie nemocníc do roku 2015

Ministerstvo chce vyrovnané hospodárenie nemocníc do roku 2015
Ilustračné foto SITA
8. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) má ambíciu do roku 2015 dosiahnuť vyrovnané hospodárenie vo svojich trinástich fakultných a univerzitných nemocniciach. Informoval o tom generálny riaditeľ Sekcie financovania MZ SR Viktor Očkay.

 
Znižovanie straty nemocníc začal rezort už vlani, kedy racionalizáciou ušetril v porovnaní s rokom 2011 vyše 40 miliónov eur.
 

Riaditelia nemocníc majú nastavené motivačné kritériá

Zo straty 156 mil. eur v roku 2011 sa tak nemocnice podľa údajov MZ dostali na úroveň 116 mil. eur v roku 2012. „Zároveň sme spomalili generovanie rastu záväzkov po lehote splatnosti, v roku 2012 o 57 %. Priemerná mesačná úroveň v roku 2011 bola 13,33 mil. eur a v roku 2012 to bolo 7,63 mil. eur,“ povedal Očkay.
 
Vyrovnané hospodárenie by nemocnice mali dosiahnuť cez racionalizačné opatrenia, konkrétne cez úspory v oblasti liekov a personálnych a prevádzkových nákladov. Zdravotnícke zariadenia majú podľa Očkaya nastavené manažérske finančné plánovanie, ktoré by ich malo v roku 2015 dostať na nulu, prípadne do plusu. „S tým, že ten plán sa môže v priebehu obdobia 2014 – 2015 samozrejme upravovať, ale máme ambíciu ho dodržať,“ uviedol Očkay. Zároveň dodal, že riaditelia nemocníc majú nastavené motivačné kritériá, ktoré sa snažia dodržiavať a ministerstvo ich v tom prísne kontroluje. 
 
 
Najviac si v minulom roku mala hospodárenie zlepšiť Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, Fakultná nemocnica F.D Roosevelta v Banskej Bystrici a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Košice. Najlepšie na tom je však fakultná nemocnica v Nitre, ktorá ako jediná spomedzi 13 nemocníc nevykazuje stratu. Naopak, najkritickejšia situácie má byť v univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá sa na celkovej strate 116 mil. eur podieľa približne 50 percentami. „V Bratislave je momentálne vykonávaná analýza a po tejto analýze, ktorá zahŕňa všetky relevantné údaje, budeme schopní vyhodnotiť situáciu a nastaviť optimálne procesy v tejto nemocnici,“ skonštatoval Očkay. 
 
Približne rovnaký objem peňazí ako vlani chce rezort ušetriť aj v tomto roku tak, aby sa strana nemocníc dostala na úroveň 78 miliónov eur. Podľa Očkaya okrem znižovania prevádzkových nákladov sa k vyrovnanému hospodáreniu chcú dostať aj cez zvýšené príjmy od zdravotných poisťovní. „Neplánujeme zaťažiť naviac odvodovo obyvateľstvo, plánujeme zefektívniť svoju prevádzku v oblasti výnosov od zdravotných poisťovní,“ zakončil Očkay.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Zákon o sťažnostiach v praktických príkladoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

07aug8:30Ochrana zdravia pri práci s chemickými látkami a zmesami8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X