Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministerstvo pôdohospodárstva je s rokom 2013 spokojné

Pripravil 27 legislatívnych dokumentov
Ilustračné foto SITA
28. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rezort pôdohospodárstva predpokladá vytvorenie viac ako 18 tis. nových pracovných miest predovšetkým na vidieku. 

Ministersvo pôdohospodárstva pripravil 27 legislatívnych dokumentov

Rok 2013 bol pre ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR najdôležitejším rokom z pohľadu ďalšej budúcnosti. Uviedol to riaditeľ odboru komunikácie MPRV Peter Hajnala. Ako dodal, rezort pôdohospodárstva v uplynulom roku predstavil Koncepciu rozvoja poľnohospodárstva pre roky 2013 až 2020. Jej cieľom je zvýšenie produkčnej výkonnosti v nosných poľnohospodárskych komoditách na úroveň 80 % súčasnej spotreby obyvateľstva na Slovensku.
 
Koncepcia má zabezpečiť trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, rozvoj vidieka a zlepšene životných podmienok zamestnanosti vidieckeho obyvateľstva. Uskutočnením tejto koncepcie rezort pôdohospodárstva predpokladá vytvorenie viac ako 18 tis. nových pracovných miest predovšetkým na vidieku. 
 

 
„Dotiahli sme rokovania o Spoločnej poľnohospodárskej politike pre roky 2014 až 2020, ktorú sme zároveň podrobili verejnej diskusii medzi poľnohospodármi na celom Slovensku,“ konštatoval Hajnala. Podotkol tiež, že sa podarilo ukončiť „éru čiernych pasažierov“ v poľnohospodárstve, pretože celá filozofia podpory je nastavená tak, že sa budú podporovať len aktívni majitelia pôdy. 
 

Pôdohospodári budú mať sendvičový model financovania 

Nové princípy Spoločnej poľnohospodárskej politiky bude rezort pôdohospodárstva uplatňovať od roku 2015. Takzvaný sendvičový model financovania bude fungovať trojzložkovo. Prvý pilier bude slúžiť na priame platby, program rozvoja a vidieka patrí do druhého piliera a v treťom je vnútroštátna pomoc. „Ministerstvo v tomto roku zriadilo aj takzvané komoditné rady, ktoré u štrnástich vytipovaných poľnohospodárskych komodít hodnotili všetky aspekty danej komodity, od jej produkcie až po predaj,“ uviedol Hajnala. 
 

 

V katastrálnom území sa musí zachovať 30 % najbonitnejšej pôdy

Za najpodstatnejšie, čo sa podarilo presadiť v oblasti ochrany pôdy a viníc, považuje ministerstvo vládou schválené nariadenie o odvodoch za odňatie alebo neoprávnený záber poľnohospodárskej pôdy. Od apríla tohto roka sa teda musí v katastrálnom území zachovať 30 % najbonitnejšej pôdy. V oblasti legislatívy rezort pripravil 27 legislatívnych dokumentov. 
 
V oblasti lesníctva a poľovníctva je ministerstvo pôdohospodárstva spokojné s výsledkom, ktorý dosiahol štátny podnik Lesy SR v uplynulom roku, a to 15,2 mil. eur pred zdanením. V budúcom roku chce rezort vo väčšej miere dotiahnuť legislatívu, ktorá by podporila a zabezpečila ochranu viníc a poľnohospodárskej pôdy pred skupovaním zahraničnými subjektmi.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X