Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo práce odmieta odobrať penziu štátnym a verejným zamestnancom

Ministerstvo práce odmieta odobrať penziu štátnym a verejným zamestnancom
Predseda KDH Ján Figeľ. Foto: SITA
5. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) nesúhlasí s návrhom poslancov za KDH, podľa ktorého by štátni zamestnanci a zamestnanci pracujúci vo verejnom záujme nemali nárok na poberanie starobného dôchodku.

Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý takéto opatrenie obsahuje, už opoziční poslanci predložili do parlamentu.

Návrh KDH môže mať prblém s Ústavou

Nemožno vylúčiť, že navrhovaná právna úprava by mohla byť problematická z ústavnoprávneho hľadiska,“ uviedlo ministerstvo. Upozorňuje na to, že podľa Ústavy SR sú si ľudia rovní v dôstojnosti a právach. „Štátni zamestnanci a zamestnanci pri výkone prác vo verejnom záujme by nemali rovnaké právo a rovnaké podmienky na nárok na starobný dôchodok, napríklad v porovnaní so zamestnancami súkromného sektora,“ argumentuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Podmieniť nárok na starobný dôchodok podľa toho, či poistenec vykonáva zárobkovú činnosť v štátnej správe alebo verejnej správe, by podľa ministerstva v praxi vytvorilo dve odlišné skupiny poistencov. Podľa rezortu by to znamenalo neodôvodnené znevýhodnenie poistencov, vykonávajúcich zárobkovú činnosť v štátnej službe a verejnej službe, v porovnaní s ostatnými poistencami, „pričom táto skutočnosť vyvolá ich odôvodnenú nespokojnosť“. Okrem toho podľa ministerstva nemožno vylúčiť hromadný odchod odborne kvalifikovaných, skúsených úradníkov zo štátnej a verejnej služby do súkromného sektora, čo by malo negatívny vplyv na fungovanie dotknutých inštitúcií. 

V štátnej a verejnej správe podľa poslancov za KDH pracuje asi 20 tisíc zamestnancov, ktorí zároveň poberajú starobný dôchodok. „Môže to v krátkom čase priniesť účinok vo forme zhruba 20 tisíc nových pracovných miest,“ uviedol predseda KDH Ján Figeľ koncom januára. To by sa však stalo len v tom prípade, ak by všetky dotknuté osoby uprednostnili poberanie dôchodku pred prácou v štátnej a verejnej sfére.

Ako uviedla poslankyňa Monika Gibalová, ak by sa všetkých 20 tisíc osôb zrieklo poberania starobného dôchodku a zostalo by naďalej pracovať v štátnej a verejnej správe, Sociálna poisťovňa by tým ušetrila 101 mil. eur ročne. „Inšpirovali sme sa hlavne zlou situáciou vo verejných financiách, chceme ponúknuť reálne konsolidačné opatrenie verejných financií,“ povedala. KDH si však podľa nej vzalo príklad aj z Nemecka, kde štátny úradník, ktorý dovŕši dôchodkový vek, musí štátnu službu opustiť. „Takýto zákon platí vo všetkých spolkových krajinách,“ dodala.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X