Ministerstvo zvažuje nové ochranné prvky na receptoch
Do úvahy podľa neho prichádzajú prvky ako vodoznak, ceninová farba, mikroštruktúry a hĺbkotlač.
Termín zavedenia ochranných prvkov momentálne nevedia odhadnúť
Falšovaniu receptov na lieky by v budúcnosti mali zabrániť ochranné prvky. Zamedziť by mali prípadom, aké sa stali pred časom napríklad v Bratislavskom samosprávnom kraji, keď niektoré lekárne falzifikáty nespozorovali a vydali na ne lieky v hodnote tisícok eur.
Lekárne si tým spôsobili stratu a niekto sa nelegálne dostal k liekom na úkor pacientov. Aké konkrétne ochranné prvky sa zavedú, rozhodne ministerstvo zdravotníctva (MZ). To tvrdí, že aktuálne na tejto téme spolupracuje s inými rezortmi, tak aby našlo čo najrýchlejšie a najlacnejšie riešenie. Termín ich zavedenia momentálne nevie odhadnúť.
- eBook: Ako zriadiť prevádzkareň
„Ministerstvo zdravotníctva v úzkej komunikácii s ministerstvom financií hľadá najoptimálnejšie riešenie, tak aby nedošlo k navýšeniu ceny za recept pre lekára, prípadne zdravotnícke zariadenie a zároveň, aby to riešenie bolo veľmi elegantné z hľadiska kontroly daných receptov u lekárnikov v lekárňach. Takisto má ministerstvo záujem, aby dospelo k výberu ochranného prvku čo najrýchlejšie,“ povedal riaditeľ sekcie farmácie a liekovej politiky na MZ Adam Hlôška.
Do úvahy podľa neho prichádzajú prvky ako vodoznak, ceninová farba, mikroštruktúry a hĺbkotlač. Zatiaľ však definitívne rozhodnutie nepadlo. Hlôška hovorí, že dôležitou súčasťou výberu bude to, aby recept bol nekopírovateľný, aby sa dalo ľahko identifikovať, či nejde o falzifikát a má byť aj vystopovateľný od výrobcu cez distribútora po predpisujúceho lekára.
Zároveň by vybrané ochranné prvky nemali navýšiť cenu receptu vôbec alebo maximálne o desať percent pre lekára či zdravotnícke zariadenia. Ministerstvo chce taktiež zvoliť také riešenie, ktoré nebude vyžadovať čítačky v lekárňach.
Rezort zdravotníctva komunikuje aj s ministerstvom školstva i hospodárstva o tom, ako oni riešili ochranné prvky na svojich tlačivách. „Takisto je to témou diskusií so zástupcami stavovských rezortných organizácií či VÚC a aj napríklad so zástupcami tlačiarní o technických možnostiach zavedenia ochranných prvkov na tlačivách,“ skonštatoval hovorca MZ Peter Bubla.