Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mladým nezamestnaným možno pomôže nový štátny príspevok

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. februára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najneskôr do štyroch mesiacov po tom, ako mladí ľudia do 25 rokov prídu o prácu, alebo ukončia sústavnú prípravu na povolanie, im majú úrady práce zabezpečiť vhodné zamestnanie, účasť na absolventskej praxi, vzdelávanie a prípravu pre trh práce, informačné a poradenské služby alebo účasť na iných aktívnych opatreniach trhu práce. 

Zákon upraví absloventskú prax

K zamestnávaniu mladých ľudí by mohol prispieť aj nový príspevok na podporu vytvorenia prvého pracovného miesta. Išlo by o príspevok, ktorý by podporil vznik prvého pracovného pomeru pre mladú nezamestnanú osobu. Rezort práce a sociálnych vecí má v spolupráci s ústredím práce pripraviť možnosť zavedenia takéhoto nového aktívneho opatrenia na trhu práce do konca marca tohto roka. Súčasťou novelizácie zákona o službách zamestnanosti by mal byť aj návrh na úpravu absolventskej praxe tak, aby jej vykonávanie uchádzačom o zamestnanie bolo nahradené pracovným pomerom absolventa školy. Uvádza sa to v informácii o príprave a prijatí záruky pre mladých ľudí na Slovensku, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.
 

 
Ústredie práce a sociálnych vecí má do konca marca tohto roka pripraviť návrhy projektov, ktoré zabezpečia pre mladých ľudí do 25 rokov veku šancu na zamestnanie alebo šancu na prax, druhú šancu na vzdelanie (na ukončenie základnej školy, resp. na získanie kvalifikácie), prípravu na začatie samostatnej zárobkovej činnosti a podporu poradenstva a pomoc mladým ľuďom pri ich prechode zo školy do zamestnania. Najneskôr do štyroch mesiacov po tom, ako mladí ľudia do 25 rokov prídu o prácu, alebo ukončia sústavnú prípravu na povolanie, im majú úrady práce zabezpečiť vhodné zamestnanie, účasť na absolventskej praxi, vzdelávanie a prípravu pre trh práce, informačné a poradenské služby alebo účasť na iných aktívnych opatreniach trhu práce. 
 

Na projekt zamestnávania mladých ľudí pôjde 200 mil. eur

Vláda Roberta Fica pripravuje osobitný projekt na vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí. Po minulotýždňovom rokovaní Rady solidarity a rozvoja o tom informoval predseda vlády Robert Fico. „Zo špeciálneho programu Európskej únie môžeme čerpať v rokoch 2014 a 2015 až 200 miliónov eur, ktoré môžeme použiť na vytváranie pracovných miest, prípadne na rekvalifikáciu mladých nezamestnaných,“ uviedol. Predpokladá, že tento projekt prispeje k zníženiu nezamestnanosti mladých ľudí. „Očakávame od tohto projektu veľmi veľa,“ dodal premiér. 
 

 
Celkový objem finančných prostriedkov v sume 200 mil. eur vyčlenených na projekt zamestnávania mladých ľudí podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera pozostáva z príspevku Európskej únie na tento účel vo výške 72,4 mil. eur, podobná suma pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšných približne 50 mil. eur budú prostriedky zo slovenského štátneho rozpočtu. „Na rade solidarity prijali všetci sociálni partneri jednomyseľne stanovisko, kde sa prihlásili k realizácii tohto projektu,“ povedal Richter. K jednotlivým projektom sa podľa neho budú mať právo vyjadriť aj zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov. Slovensko chce pritom podľa ministra práce v Európskej komisii presadiť, aby sa horná hranica veku mladých ľudí, ktorých sa má projekt týkať, zvýšila z 25 rokov na 29 rokov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X