Motivácia v pracovnom prostredí: Ako motivovať zamestnancov?
Snom každého podnikateľa je fungujúce pracovné prostredie. V tomto smere si treba uvedomiť, že sú to práve ľudia, zamestnanci, ktorí predstavujú hnaciu silu podniku. Ak sa aj vy nachádzate na vedúcej pozícii a máte pod sebou personál, snažte sa mu vytvoriť čo najlepšie podmienky. Dajte vašim ľuďom motiváciu, istoty, maličkosti navyše a predovšetkým, nezabúdajte ich za pracovný výkon adekvátne ohodnotiť. Len tak zamedzíte neželanej fluktuácii zamestnancov a vytvoríte dobré pracovné prostredie.
Čím môžete motivovať zamestnancov?
Ukážte vašim zamestnancom, že aj vy ste len človek. Samozrejme, úcta a rešpekt sú na správnom mieste. Nesnažte sa však nad nich stoj čo stoj povyšovať. Keď im budete dávať najavo ich menejcennosť, nebudú sa pri vás cítiť dobre. Radšej sa ich pokúste motivovať.
Adekvátnym finančným ohodnotením
Máte zmapované, aké finančné ohodnotenie ponúka svojim zamestnancom vaša konkurencia? Ak je vyššie ako u vás, pravdepodobne to nebude robiť náladu na vašom pracovisku. V prípade, že sa z akýchkoľvek príčin nedokážete ponúkaným platom rovnať s konkurenciou, musíte mať túto tému odkomunikovanú s vašimi ľuďmi. Inak ich to bude neustále škrieť kdesi „na pozadí“.
Možnosťou kariérneho rastu
Sú ľudia, ktorí majú radi svoje teplé miestečko a istotu dohodnutého platu. Potom sú tu však aj takí, ktorí by chceli kariérne rásť a posúvať sa – nielen výkonnostne, ale aj platovo. Môžete im u vás ponúknuť takúto motiváciu? Dokážete im do budúcna sľúbiť vyššie právomoci či dôležitejšiu pozíciu? Ak náhodou nie, dokážete ich motivovať prísľubom vyššieho platu?
Organizovaním teambuldingov
Preukážte vášmu tímu ľudskosť. Rozprávajte sa s vašimi zamestnancami. Budujte si s nimi vzťah. V súvislosti s tým stojí za zmienku organizovanie teambuldingov. Vezmite ich raz za čas na posedenie spojené s večerou alebo športovou aktivitou – napríklad bowling. Alebo si zájdite na kultúrne podujatie (kino, divadlo a pod.).
Maličkosťami na stole
Náladu vašich zamestnancov dokážete pozdvihnúť aj maličkosťami na pracovných stoloch. Ak ich bude každé ráno na pracovisku čakať miska s čerstvým ovocím alebo orieškami, určite sa budú cítiť príjemnejšie. Máte obavy, že by sa vám takýmito maličkosťami z dlhodobého hľadiska prílišne navyšovali náklady na zamestnancov? Všímajte si zľavy a akcie v obchodoch, a nakupujte vtedy, keď to bude pre vás najvýhodnejšie. Spomínané oriešky viete nakúpiť vo väčšom aj do zásoby. A čo sa týka ovocia, vždy sa nájde nejaké, ktoré je aktuálne k dispozícii za výhodnú cenu.
Riešením problémov
Pocit istoty ľudí na pracovisku nemusí prameniť len z ich dobre plateného, zazmluvneného miestečka. Ako vedúca osoba sa môžete občas stretnúť s porušením pracovnej disciplíny alebo so sťažnosťami vašich zamestnancov ohľadom ohovárania v práci, či dokonca šikany. Posmešky aj iné problémy by ste mali okamžite riešiť. Dáte tak ľuďom vo firme jasne najavo, že sa dá na vás spoľahnúť. Aj to je istou formou motivácie.
Pravidelnými tímovými poradami
Na začiatku, prípadne na konci každého pracovného týždňa by ste si mali s vaším kolektívom sadnúť za jeden stôl a prebrať na pracovnej porade plány na nasledujúce obdobie. V rámci plnenia úloh môžete motivovať zamestnancov dodatočnými bonusmi, ktoré nemusia mať výlučne formu finančného ohodnotenia. Odmenou môžu byť aj rôzne poukážky – napríklad na nákupy či na kultúrne podujatia.
Pochvalou a uznaním
A na záver nemôžeme opomenúť to, čo dokáže doslova a do písmena nakopnúť do ďalšej práce – pochvala a uznanie z úst nadriadeného. Nedostatok uznania môže byť totiž jedným z dôvodov, prečo firmy dochádzajú o dobrých ľudí. Naopak, pochvalnými slovami dáte jasne najavo vašim zamestnancom, že si vážite ich prácu, že sú pre firmu nenahraditeľní a že bez nich by to jednoducho nefungovalo. A to je skutočne silná motivácia.
Informačný servis