Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mozgy dnešnej doby: Programátori, ktorí menia svet

SITA/AP, youtube.com
15. júla 2015 Zdroj businessinsider.com, foto: SITA/AP, youtube.com Tlačiť

Appky a hry, ktoré využívame každý deň, neexistujú vo vákuu a nevznikli z ničoho, pretože niekto niekde napísal ich kód. To isté platí aj v súvislosti s hardvérom, vďaka ktorému fungujú. A takisto v súvislosti s webom a internetom samotným.

Hardvér, web, internet, appky, hry. Kto píše ich kódy?

Aby však niekto vôbec mohol vytvoriť tieto veci, musí najprv niekto iný vytvoriť programovací jazyk. Takže, kto je teda na vrchole pomyselnej programovacej pyramídy?

Linus Torvalds vytvoril Linux, voľne dostupný operačný systém, vo svojej internátne izbe na Univerzite v Helsinkách. Dnes je Linux operačný systém, ktorý je s obľubou využívaný vo výpočtových strediskách, superpočítačoch a „serverových farmách“ kdekoľvek na svete. A takisto má mnoho oddaných užívateľov. Torvalds je známy aj tým, že má jazyk ostrý ako britva. Keď sa ho človek z publika pri nedávnej debate opýtal, či si nemyslí, že jeho spôsoby prekážajú členom komunity Linuxu, Torvalds odpovedal: „Nestarám sa o vás“.

Sir Tim Berners-Lee (britská kráľovná mu udelila rytiersky titul) vynašiel hypertextový prenosový protokol (HTTP), technológiu, na ktorej je prakticky postavený celý world wide web. V súčasnosti je lídrom Alliance for Affordable Internet, neprofitujúcej iniciatívy, ktorá je podporovaná spoločnosťami Google, Facebook a Microsoft. Tá sa snaží o to, aby bol širokopásmový internet dostupný komukoľvek na svete.

Akademická práca Donalda Knutha v oblasti počítačových vied mu zabezpečila titul „otca analýzy algoritmov“. Prakticky všetko od facebookového toku údajov až po návrhy na Amazone nejakým spôsobom súvisí s jeho prácou. Vo veku 77 rokov Knuth stále píše svoju mnohozväzkovú prácu Umenie počítačového programovania, ktorej nateraz posledný diel vyšiel v roku 2011. Je tiež emeritným profesorom na Stanforde.

Brendan Eich je vynálezcom JavaScriptu, ktorý je v podstate základným štandardným nástrojom pri vývoji webových stránok a aplikácií. Nedávno bol Eich zdrojom výrazných kontroverzií: Krátko po tom, čo sa stal CEO Mozilly, spoločnosti, ktorá prevádzkuje webový prehliadač Firefox, vyšlo na svetlo, že osobne podporoval kalifornskú kampaň Proposition 8, ktorá vystupovala proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia. Krátko na to na svoju funkciu rezignoval.

Solomon Hykes je tvorcom Dockeru, supertechmológie, ktorú vývojári milujú, pretože im umožňuje napísať kód raz a používať ho potom kdekoľvek. Docker v skutočnosti začal ako bočný projekt spoločnosti dotCloud. Hovorí sa, že Docker má hodnotu 1 miliardy dolárov.

Mark Zuckerberg vytvoril Facebook vo svojej internátnej izbe počas štúdia na Harvarde. Dnes motto Facebooku „hýb sa rýchlo a rozbíjaj veci“ môže slúžiť ako inšpirácia pre celosvetovú startupovú kultúru. Zuckerbergova osobná filozofia, týkajúca sa univerzálnej prepojiteľnosti a sociálnej zainteresovanosti poháňa Facebook vpred.

Dánsky programátor David Heinemeier Hansson (v programátorskej komunite známy ako DHH) vytvoril Ruby on Rails, extrémne populárnu webovú programovaciu sústavu, vďaka čomu v roku 2005 získal cenu hacker roku od Google. Hansson je tiež známy ako nadšený automobilový pretekár, pričom od roku 2012 sa zúčastňuje známych pretekov v Le Mans.

Richard Stallman bojuje za softvérovú slobodu od 80. rokov, presadzujúc viacero úspešných projektov orientovaných na šírenie programov a nástrojov, ktoré nevlastní žiadna spoločnosť. Známy je predovšetkým kvôli tomu, že zaviedol koncept „coypleft“ (parafráza slova copyright), ktorý stojí na idey, že autorské právo môže byť uplatňované aj v súvislosti s tým, že softvér zostane verejným majetkom. Aj vďaka nemu sa tak podarilo presadiť koncept open source a možnosť dostať sa k technológiám ako Linux, Hadoop či Spark.

Bram Cohen vynašiel protokol BitTorrent v roku 2001, ktorý dal užívateľom možnosť rýchlejšieho sťahovania aj väčších súborov, pozostávajúcich z menších súborov, sťahovaných súbežne. BitTorrent je neskutočne populárny, podľa odhadov ho používa až štvrť miliardy užívateľov po celom svete. Minulý rok distribuoval Thom Yorke z Radiohead nový album exkluzívne cez BitTorrent, čo mu zarobilo milióny.

James Gosling je autorom jazyka Java, ktorý je spojený s JavaScriptom, najpopulárnejším programovacím jazykom na svete. (Tieto dva jazyky si v skutočnosti až na svoje mená nie sú veľmi podobné.) Gosling vynašiel Javu v čase, keď pracoval pre Sun Microsystems, pioniersku technologickú spoločnosť, ktorú zakúpila spoločnosť Oracle v roku 2010. Po tejto akvizícii Gosling Sun Microsystems opustil a stal sa jedným z najväčších kritikov Oracle. Následne pracoval niekoľko mesiacov pre Google, aby sa napokon pridal k startupu nazvanému Liquid Robotics.

Dánsky počítačový vedec Bjarne Stroustrup vynašiel programovací jazyk C++ v roku 1978, pričom vlastne upgradoval programovací jazyk C, aby sa ten stal použiteľnejší pre masy. Pôsobí na Texaskej A&M University, kde je vedúcou osobnosťou v oblasti počítačových vied, prednáša ako hosťujúci profesor na Kolumbijskej univerzite a pracuje vo firme Morgan Stanley.

John Carmack, spoluzakladateľ id Software, je známy predovšetkým ako tvorca kultovky Doom. Dôležité je, že bol pionierom 3D grafických trikov a techniky, ktoré sú aktuálne dodnes. V súčasnosti Carmack pracuje ako technologický vedúci na projekte Oculus VR, ktorý spadá pod aktivity spoločnosti Facebook. Svoje grafické know-how tak využíva pri vytváraní headsetu na virtuálnu realitu ďalšej generácie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

05nov8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05nov8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05nov8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X