Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Možnosti financovania podnikania, keď nechcete klasický úver

Možnosti  financovania podnikania, keď nechcete klasický úver
Fotobanka Pixmac
13. septembra 2012 Tlačiť

Máloktorý podnikateľ si vystačí pri svojej podnikateľskej činnosti iba s vlastnými prostriedkami. Väčšina z nich využíva na rozšírenie svojich podnikateľských aktivít financovanie prostredníctvom úveru z banky. Banky však okrem klasických úverov poskytujú aj iné možnosti ako získať financie. V nasledujúcom článku sa dozviete viac o ďalších možnostiach ako získať peniaze pre podnikanie.

Každý spôsob financovania je vhodný na niečo iné

Firma by sa mala rozhodovať pre finančný produkt, ktorý sa pre ňu najlepšie hodí vzhľadom na to aké sú finančné ukazovatele podniku, napríklad likvidita, platobná schopnosť, výška obratu, výška zisku. Firma by si predtým, ako sa rozhodne požičať si peniaze mala urobiť analýzu aký vývoj na trhu očakáva, aké obraty očakáva, prípadne sa pozrieť na históriu svojho fungovania ako bola schopná platiť svoje záväzky v minulosti, aké tržby či obraty bola schopná dosiahnuť.

Ďalej by sa mala zamyslieť aj nad tým, ako sa môže spoľahnúť na to, že jej jej odberatelia budú platiť načas. Pri výbere vhodného finančného produktu je potrebné sa rozhodovať aj na základe nákladovosti jednotlivých možností alebo vplyvu na finančné ukazovatele podniku. V súčasnosti si môže podnikateľ vybrať spomedzi týchto finančných produktov určených aj pre podnikateľov a na prefinancovanie podnikateľského zámeru (pozor, nie je tu žiadna nenávratná pôžička a možnosť):

  1. LeasingLeasing je dnes veľmi rozšírená forma ako získať peniaze potrebné na kúpu majetku. Leasing dnes podnikatelia využívajú najmä na získanie firemných automobilov, či veľkých strojových zariadení alebo budov. Táto forma má svoje výhody aj nevýhody. Nevýhodou je napríklad, že pri leasingu je motorové vozidlo v majetku leasingovej spoločnosti až do doby keď je splatené. Ak si kúpime automobil prostredníctvom úveru, stáva sa majetkom našej spoločnosti ihneď. Ďalšou výhodou je, že leasingova spoločnosť zabezpečí povinné a havarijné poistenie, teda podnikateľovi odpadá starosť hľadať poisťovňu. Nevýhodou naopak je, že ak vzniknú havarijné situácie musí podnikateľ komunikovať s leasingovou spoločnosťou.
  2. FaktoringPri faktoringu spoločnosť predá svoju pohľadávku tretej osobe. Vtedy získa peniaze ihneď a tak sa zbaví rizika, že jeho dlžník nezaplatí, pretože bude platobne neschopný. Tento spôsob využívajú najmä spoločnosti, ktoré majú významnú časť finančných prostriedkov blokovanú v pohľadávkach od odberateľov. Potom peniaze od odberateľov už inkasuje faktoringová spoločnosť.
  3. KontokorentJednou z možností je aj využitie kontokorentu na účte podnikateľa. Podnikateľ môže ísť na svojom účte do mínusu. Táto možnosť má svoje výhody v tom, že peniaze sú rýchlo dostupné vtedy, ak podnikateľ potrebuje peniaze náhle. Kontokorentný úver sa následne spláca priebežne, podľa toho ako prichádzajú platby na účet. Lehota splatnosti býva do jedného roka. Pri tomto druhu úveru väčšinou nie je potrebné preukazovať účel, na ktorý boli finančné prostriedky použité. Pri čerpaní tohto úveru nie je potrebné osobne navštíviť banku, a je možné využiť aj elektronické bankovníctvo alebo platobnú kartu. Tieto druhy úveru mávajú výhodnú úrokovú sadzbu.
  4. Kreditné kartyPri čerpaní finančných prostriedkov prostredníctvom kreditných kariet je dohodnutý určitý limit, ktorý je možné využiť. Banky väčšinou ponúkajú bezúročné obdobie napríklad 40 až 55 dní. Z kreditnej karty môžte čerpať finančné prostriedky ihneď doma i v zahraničí. Výhoda takisto ako pri kontokorente je, že finančné prostriedky sú dostupné ineď a nie je potrebné banke predkladať žiadne informácie potrebné na schválenie pôžičky. Kreditné karty väčšinou podnikatelia využívajú na financovanie ubytovania, stravovania, pohonných látok pri pracovných cestách. Kreditná karta môže byť vystavená na viacero osôb. Kontokorentné úvery a kreditné karty je vhodné využiť na financovanie bežných výdavkov a nie väčších investícií. Môže to byť aj dobrá pôžička na začatie podnikania alebo pre podnikanie v malom.
  5. Bezúčelová hypotékaBezúčelový úver a bezúčelová pôžička je určený na financovanie podnikateľských potrieb, kde banka nesleduje účel poskytnutých úverových prostriedkov. Je možné ho získať aj bez zabezpečenia alebo so zabezpečením, ak firma vlastní nehnuteľnosť. Tu získa výhodnejšiu úrokovú sadzbu a vyšší úverový limit. Tento úver sa poskytuje bez dokladovania účelu použitia poskytnutých finančných prostriedkov, úroky sa platia iba z prečerpanej výšky úveru. Rôzne banky vychádzajú v ústrety s možnosťou prispôsobiť splátkový kalendár podľa toho ako to firme vyhovuje. Výška úveru sa poskytuje na základe predložených finančných výkazov, výška úveru sa pohybuje až do 200 000 eur, lehota splatnosti sa pohybuje okolo 1 rok pri krátkodobých,  5 rokov pri strednodobýcha viac ako 5 rokov pri dlhodobých.  Tento úver sa poskytuje väčšinou už podnikateľom, ktorí podnikajú minimálne jeden rok.

ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X