- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Myslíte si, že nie ste obľúbení? Tieto tipy vám ukážu, ako to môžete zmeniť
Myslíte si, že nie ste obľúbení? Tieto tipy vám ukážu, ako to môžete zmeniť
Mnohí ľudia často podliehajú mylnej domnienke, že byť obľúbeným je prirodzenou vlastnosťou niekoľkých vyvolených šťastlivcov. V skutočnosti je to však úplne inak, pretože aj túto charakteristiku vašej osobnosti viete mať dokonale pod kontrolou. Je to len záležitosť vašej vlastnej emocionálnej inteligencie (EQ).
Viacerí z nás sú presvedčení o tom, že obľúbenými sú najmú pekní či talentovaní jedinci. Realizované štúdie z tejto oblasti však ukázali, že to tak nie je. Namiesto toho sa medzi obľúbenými ľuďmi nachádzajú práve tí z nás, ktorým sú vlastné charakterové vlastnosti ako úprimnosť, transparentnosť či porozumenie iným. Uvedené a im podobné črty patria medzi spoločenské vlastnosti, ktorými disponujú emocionálne inteligentní ľudia.
Obľúbenosť je takou silnou vlastnosťou, že v mnohých prípadoch dokáže úplne zmeniť váš výkon. Ak sa aj vy chcete zaradiť medzi hŕstku týchto šťastlivcov, vyvarujte sa niektorým druhom chovania. Medzi takéto patrí napríklad prehnané vychvaľovanie sa či naopak zhadzovanie seba samého, pričom je však očividné, že tým len zakrývate chválenie v očakávaní, že vám to niekto vyvráti a vy aj tak dostanete vytúženú pochvalu.
Ľudia tiež všeobecne nemajú radi prílišnú vážnosť. Svoju pozornosť tak radšej obracajú za tými, čo sa vedia pre niečo skutočne nadchnúť a ukázať to. Ak patríte medzi emocionálnych upírov, zrejme máte do skupiny obľúbencov ešte dlhú cestu.
Existuje mnoho druhov ľudí, ktorí takto rôznymi spôsobmi demonštrujú svoju nízku emocionálnu inteligenciu. Kričia, rozčuľujú sa nad všetkým, sú nepríjemní na iných a privádzajú ľudí vo svojom okolí k plaču či inak ich trápia. Možno, že teraz budete prekvapení, ale väčšina z nás neobľubuje ani klebetníkov.
Ak chcete byť obľúbení, musíte byť voči ľuďom otvorení a úprimne sa zaujímať sa o ich potreby, pozorne im načúvať a nesúdiť. Od popularity vo vašom okolí vás môže deliť aj prílišné zdieľanie informácií z vášho súkromného života, či ich zlé načasovanie. Buďte preto opatrní pri odovzdávaní informácií a názorov ohľadom vášho súkromia a problémov. V konečnom dôsledku to môže zbytočne narúšať vaše konverzácie uberajúce sa vždy len jedným smerom.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.