Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na cestách II. a III. triedy bude na začiatku mýto s nulovou sadzbou

Na cestách II. a III. triedy bude mýto s nulovou sadzbou
Ilustračné foto: SITA
29. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo dopravy v návrhu nového zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií plánuje zaviesť mýto aj na cestách II. a III. triedy. Na začiatku však bude mať mýto na cestách vo vlastníctve samosprávnych krajov nulovú sadzbu.
 
Zmeny v mýtnom systéme majú nadobudnúť účinnosť 1. januára budúceho roka. „Návrh zákona zavádza spoplatnenie ciest II. a III. triedy nulovou sadzbou za účelom monitorovania nákladnej dopravy v tejto sieti ciest,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
 

Zmeny v sadzbách mýta nastavia až po vyhodnotení monitoringu

„Na základe získaných údajov bude možné zistiť obchádzanie spoplatnených úsekov ciest tranzitnou nákladnou dopravou po cestách II. a III. triedy a zistiť úseky najviac zaťažené nákladnou dopravou,“ dodal. Údaje získané z monitorovania nákladnej dopravy budú podľa Kóňu vyhodnocované a následne bude možné pristúpiť k ďalším krokom či zmenám týkajúcim sa nákladnej dopravy na cestách II. a III. triedy. 
 
„Zmeny v rozsahu spoplatnenej siete ciest I. triedy a v sadzbách mýta sú stále predmetom rokovaní, preto nemôžeme komentovať podrobnosti,“ dodal Kóňa. Podľa neoficiálnych informácií by malo byť mýto od budúceho roka zavedené aj na ďalších šiestich úsekoch ciest I. triedy v dĺžke 225 kilometrov. Automobily nad 3,5 tony podľa informácií agentúry SITA môžu v budúcom roku platiť mýto navyše na cestách I. triedy č. 51 Nitra – Levice – Hontianske Nemce (58,3 km), č. 75 Nové Zámky – Šarovce – Dolné Semerovce (53,6 km), č. 70 Dolný Kubín – Kraľovany (11,2 km), č. 18 Vranov nad Topľou – Hanušovce nad Topľou – Lipníky (25,3 km), č. 15 Vranov n/T – Domaša – Stropkov (35,6 km) a č. 79 Vranov n/T – Hriadky – Trebišov – Slovenské Nové Mesto (41,5 km). 
 

 
V súčasnosti je do vymedzených úsekov ciest podliehajúcich spoplatneniu elektronickým výberom mýta podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. (NDS) zaradených okolo 2 400 kilometrov pozemných komunikácií, z toho spoplatnených je 2 033,2 kilometra. Mýto sa platí na diaľniciach v dĺžke 393 kilometrov, na rýchlostných cestách v dĺžke 225,8 kilometra a na cestách I. triedy v dĺžke 1 414,4 kilometra. „Rozdiel v dĺžke 367 kilometrov predstavujú predovšetkým časti vymedzených úsekov ciest, ktoré sa nachádzajú v mestách a obciach. Ide o úseky v intraviláne, na ktorých sa mýto nevyberá,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca NDS Marcel Jánošík.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X