Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na skrátený úväzok pracuje 123 tisíc Slovákov

24. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Kým v EÚ ako takej  takouto formou pracuje až  pätina zamestnancov, na Slovensku je ich podstatne menej.

Na Slovensku je podiel žien pracujúcich na skrátený úväzok druhý najmenší v EÚ

Len 123,4 tis. Slovákov pracuje na skrátený úväzok, teda 5,2 % zo všetkých zamestnaných. Výrazne odlišná situácia nie je ani u našich susedov. Rekordérom je Holandsko, kde takto pracuje každý druhý zamestnanec.  

Až 38 % Slovákov pracujúcich part – time by ale chcelo pracovať viac. Podobne je na tom až 7 z 10 Grékov. Grécko je totiž v rámci EÚ krajinou s najvyšším podielom pracujúcich na skrátený úväzok, ktorí by preferovali pracovať viac.

Zaujímavosťou je, že vo všetkých členských krajinách EÚ by uvítali možnosť pracovať väčší počet hodín viac ženy ako muži. Výnimkou je iba Slovensko a Rumunsko, kde nadpolovičnú väčšinu tvorili práve muži. Dôvodom môže byť aj to, že práve na Slovensku je podiel žien pracujúcich na skrátený úväzok druhý najmenší v rámci EÚ.

Naopak, po väčšom množstve odpracovaných hodín takmer vôbec netúžia obyvatelia západnejších krajín. V Holandsku by si priali pracovať viac len 4,0 % zamestnancov s čiastočným úväzkom, nasleduje Luxembursko [10,5 %] a Dánsko [10,7 %].  

Jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý majú obyvatelia tých – ktorých krajín záujem pracovať väčší počet hodín je bez pochýb možnosť lepšieho privyrobenia si. Pri hodinovej mzde nám totiž s väčším množstvom odpracovaných hodín rastie aj celkový zárobok. Najnovšie údaje sú síce z roku 2010, no predpokladáme, že pomer vo výške hodinového zárobku medzi jednotlivými štátmi EÚ sa výraznejšie nezmenil.

Slovensko, ale aj naše susedné štáty z V4 v tomto smere výrazne zaostávajú za priemerom EÚ. Kým slovenský „part – timista“ vo vybranom odvetví hospodárstva* zarobil v roku 2010 za hodinu v priemere 3,7 EUR, v EÚ ako takej to bolo až 10,7 EUR. Naši susedia na tom boli len o niečo lepšie.

eBook: Zamestnávanie na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

S výnimkou Rakúska boli aj ich priemerné hodinové zárobky výrazne vzdialené od tých luxemburských, ktoré boli najvyššie a predstavovali 16,6 EUR za hodinu. Hoci o niečo nižšie, ale stále dvojciferné hodinové mzdy tešili viacerých, medzi nimi napríklad aj Dánov, Belgičanov, Francúzov, Írov alebo aj spomínaných Rakúšanov.

Pod priemerom EÚ 

Pod priemerom EÚ sa ale nachádzame nielen z hľadiska priemerných zárobkov, ale aj z pohľadu množstva odpracovaných hodín. Aj to sa do istej miery podpísalo pod výrazne nižší priemerný mesačný zárobok ako je európsky priemer. Viac ako Slováci ale zarobia za mesiac aj naši susedia. 

Dôvodov, pre ktoré pracujeme na part – time je viacero. Najčastejším je nemožnosť nájdenia si práce na plný úväzok.

Na Slovensku je tak nedobrovoľne zamestnaná na skrátený úväzok zhruba tretina Slovákov [32,2 %]. Choroba, starostlivosť o deti, iného člena rodiny alebo štúdium sú dôvodom pre 13,5 % našincov. Zvyšní uviedli inú príčinu.

46 tisíc Slovákov prácu nehľadá

Najväčší podiel takto nedobrovoľne zamestnaných je v Grécku. Až 70 % Grékov si totiž nevie nájsť prácu na „full – time“. Naopak, tento dôvod je najmenej podstatný pre Slovincov, ktorí sú takto nedobrovoľne zamestnaní najmä kvôli štúdiu/tréningu [22,0 %] alebo chorobe [21,7 %].    

Napriek tomu, že na Slovensku sa aktuálne nachádza zhruba 315 tis. disponibilných uchádzačov o zamestnanie, ktorí by síce chceli pracovať, no zvyčajne majú ťažkosti s nájdením si práce, 46 tis. Slovákov prácu nehľadá. Rovnako je na tom až zhruba 3,4 mil. Talianov a 1,1 mil. Španielov.

Na druhej strane je len 3 tis. obyvateľov Malty. Samozrejme je potrebné myslieť aj na rozdiely vo veľkosti jednotlivých krajín.  

Zdroj: Analýza Poštovej banky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X