Na Slovensku je potrebných približne 45 urgentných príjmov
Asociácia nemocníc Slovenska navrhuje prepojiť urgentné príjmy s lekárskou službou prvej pomoci.
ANS nesúhlasí s tým, aby pohotovosti fungovali len do 22. hodiny
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) musí prevziať zodpovednosť za urgentné príjmy a zadefinovať, kde majú byť, ako to urobilo v prípade záchrannej zdravotnej služby, prízvukuje opätovne Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Ako podotýka jej prezident Marián Petko, záchranky i dopravná zdravotná služba budú potom voziť pacientov do konkrétnych nemocníc, kde urgenty už sú, alebo sa ešte dobudujú, a nie hocikde. Asociácia sama prepočítala, že na Slovensku je potrebných približne 45 urgentných príjmov.
Keď štát zadefinuje, v ktorých nemocniciach majú byť urgentné príjmy, ANS navrhuje prepojiť ich s lekárskou službou prvej pomoci (LSPP). Asociácia zásadne nesúhlasí s tým, aby pohotovosti fungovali len do 22. hodiny, ako to navrhuje Slovenská lekárska komora. Argumentácia, že LSPP je po tejto hodine využívaná minimálne, je podľa asociácie scestná.
Podotýka, že ani hasičov nenavrhuje nikto zrušiť po desiatej hodine večer len preto, že majú menej zásahov. „Ani pri LSPP nemôžeme na to pozerať takto mechanicky,“ skonštatoval Petko. Tvrdí, že keď urgenty a LSPP budú prepojené, bude sa to dať vyfinancovať. Pripomína však, že financovaný musí byť nielen samotný výkon, ale aj čakanie na prácu. „Ani záchranár v záchranke nie je platený, len keď má výjazd, ale aj vtedy, keď čaká na prácu, lebo je to vo verejnom záujme,“ konštatuje Petko.
Problematiku urgentných príjmov sa asociácia pokúša riešiť už niekoľko rokov. Svoju predstavu odprezentovala aj ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová hovorí, že s asociáciou našli niekoľko spoločných priesečníkov. „Naplánovali sme si ďalšie pracovné stretnutie, bude vytvorená pracovná skupina práve na riešenie tejto problematiky, toto stretnutie ja naplánované v januári 2015,“ Šoltésová.