Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na Vianoce utratia v tomto roku Slováci v priemere 522 eur

Na Vianoce utratia v tomto roku Slováci v priemere 522 eur
Fotobanka Pixmac
8. novembra 2012 Tlačiť

Podľa prieskumu spoločnosti Deloitte bude pri vianočných nákupoch rozhodujúca cena.

 
Slováci na vianočné sviatky minú viac peňazí ako pred rokom a to aj napriek tomu, že ich ekonomické očakávaniu sú pesimistické.
 

Na darčeky vyše troch stoviek

(SITA) – Na vianočné nákupy utratia v tomto roku slovenské domácnosti v priemere 522 eur, z toho na darčeky 314 eur. Oproti minulému roku je to o čosi viac. Nakupovať však budú s rozvahou, pričom najväčšiu úlohu budú zohrávať cena a užitočnosť darčekov. Pod vianočným stromčekom sa tak najčastejšie budú objavovať knihy, kozmetika a oblečenie. Vyplýva to zo spotrebiteľského prieskumu vianočných očakávaní, ktorý realizovala spoločnosť Deloitte.
 
 

Dve tretiny Slovákov počkajú na výpredaje

Podľa prieskumu až 66 % Slovákov bude nakupovať vo výpredajoch. Pred rokom to bolo o 20 % menej. Klesá aj trend zadlžovať sa pre darčeky prostredníctvom úverov a pôžičiek. Ľudia viac porovnávajú i ceny medzi internetovými a kamennými predajňami. Až polovica slovenských respondentov vo veku 45 až 54 rokov očakáva, že ich kúpyschopnosť poklesne, vo vekovej kategórii 18 až 24 rokov je to 19 %.

 

„Prvýkrát od zlomového bodu v roku 2008 sú spotrebitelia presvedčení, že ich kúpna sila klesá. Až tretina Európanov očakáva v roku 2013 menej prostriedkov na míňanie, pričom len 19 % uviedlo, že ich kúpna sila sa zvýšila,“ povedal senior manažér oddelenia Consulting Deloitte Slovensko Peter Horovčák. Európski spotrebitelia plánujú minúť na tohtoročné vianočné sviatky v priemere 591 eur, čo je v porovnaní so Slovenskom o 69 eur viac. Najviac v rámci EÚ plánujú na vianočné sviatky utratiť Íri, ktorí si hranicu stanovili na takmer 1 000 eur. 

 

Pekné Vianoce aj napriek kríze

Napriek tomu, že Slováci plánujú utratiť na vianočné nákupy viac ako vlani, zostávajú rovnako ako ostatní Európania aj naďalej pesimisticky naladení, intenzívnejšie ako pred rokom si uvedomujú dlhovú krízu. Skutočnosť, že sa Slováci chystajú minúť na Vianoce o čosi viac peňazí aj napriek negatívnym výhľadom, je podľa senior manažérky Deloitte Slovensko Ľubice Dumitrescu spôsobená tým, že jednoducho tieto sviatky v roku považujú za dôležité. „Aj napriek tomu, že celkový výhľad Slovákov je veľmi pesimistický, čo sa týka ich očakávaní do budúcnosti, že sa im znížia príjmy a situácia bude horšia ako v súčasnosti, Vianoce sú dôležité a sú číslo jedna,“ skonštatovala. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X