Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na zápis údajov do obchodného registra si v súčasnosti počkáte aj 2 mesiace. Môže podnikateľ svoj zápis urýchliť?

zápis do obchodného registra
zápis do obchodného registra Foto: Getty Images
20. januára 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Tlačiť

Obchodný register je verejný zoznam, do ktorého sa zapisujú zákonom stanovené údaje týkajúce sa podnikateľov, prípadne iných osôb, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon.

Do obchodného registra sa povinne zapisujú obchodné spoločnosti (akciové spoločnosti, verejné obchodné spoločnosti, komanditné spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným), družstvá a iné právnické osoby, o ktorých to ustanovuje osobitný zákon.

Fyzické osoby s bydliskom na území Slovenskej republiky, ktoré

  1. podnikajú na základe živnostenského oprávnenia,
  2. podnikajú na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, alebo
  3. vykonávajú poľnohospodársku výrobu a sú zapísané do evidencie podľa osobitného predpisu,

sa zapisujú do obchodného registra na vlastnú žiadosť, alebo ak tak ustanovuje osobitný zákon.

Do obchodného registra sa zapisujú tiež zahraničné osoby.

Ak sú splnené všetky podmienky návrhu na zápis do obchodného registra, registrový súd vykoná za bežných okolností zápis v lehote dvoch pracovných dní od doručenia návrhu na zápis. V prípade cezhraničného zlúčenia alebo cezhraničného splynutia spoločností registrový súd vykoná zápis, ak sú splnené podmienky v lehote 21 dní od podania návrhu na zápis. Ak návrh na zápis obsahuje deň, ku ktorému má byť navrhovaný údaj zapísaný, registrový súd zapíše údaj k tomuto dňu. Ak registrový súd vykonáva zápis neskôr alebo ak návrh na zápis neobsahuje deň, ku ktorému má byť navrhovaný údaj zapísaný, registrový súd zapíše navrhovaný údaj ku dňu nasledujúcemu po dni vykonania zápisu. O vykonaní zápisu navrhovaných údajov vydá registrový súd potvrdenie, ktoré bez zbytočného odkladu odošle alebo vydá navrhovateľovi. V potvrdení sa uvedie obsah vykonaného zápisu. Po zápise navrhovaných údajov vydá registrový súd výpis z obchodného registra, ktorý bez zbytočného odkladu odošle alebo vydá navrhovateľovi.
Momentálne však evidujeme niekoľko podnetov od našich čitateľov, že v súčasnosti niektorí z nich na zápis do Obchodného registra čakajú aj 60 dní, čo im komplikuje ich podnikateľskú činnosť. Preto sme sa obrátili na Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky a požiadali ho o odpovede na otázky, ktoré aktuálne trápia podnikateľov v súvislosti so zápisom do Obchodného registra.

Aké sú momentálne priemerné čakacie doby rámci zápisu do obchodného registra?

Ministerstvo spravodlivosti situáciu na registrových súdoch monitoruje a s registrovými súdmi pravidelne komunikuje o problémoch, s ktorými sa stretávajú. Na jednotlivých registrových súdoch sa podľa vyjadrenia Ministerstva čakacie doby líšia.

Vážnejšie problémy evidujú najmä v Bratislave, avšak v priebehu minulého roka Ministerstvo spravodlivosti v spolupráci s vedením súdu posilnilo jeho kapacity tak, aby sa situácia stabilizovala. Predpokladá však, že bude ešte trvať pár týždňov, aby sa lehoty pre zápis zlepšili a priblížili sa zákonným lehotám.

Prečo sa v súčasnosti môžu čakacie doby oproti štandardnej lehote predĺžiť?

Podľa Ministerstva spravodlivosti SR sa v minulom roku stretlo žiaľ viacero faktorov:

  • pandemická situácia – podľa informácií Ministerstva spravodlivosti SR bolo potrebné aj na pracovisku obchodného registra prijať karanténne opatrenia.
  • nová legislatíva – končila lehota pre povinnosť zapísať do obchodného registra konečného užívateľa výhod. Súdy sa tak museli vysporiadať s desiatkami tisíc v podstate „mimoriadnych“ návrhov oproti bežnému stavu.
  • personálne obsadenie – súdy v niektorých prípadoch narážali na personálne problémy týkajúce sa prijímania odchádzajúcich zamestnancov, ich práceneschopnosti (resp. aj pandemické OČR).

Môže podnikateľ urobiť niečo pre urýchlenie zápisu?

Podľa Ministerstva spravodlivosti SR žiaľ podnikateľ nevie urobiť nič, čo by pomohlo jeho zápis do Obchodného registra urýchliť.

Tip Podnikam.sk

Pokiaľ potrebujete svoju spoločnosť zaregistrovať do obchodného registra naozaj rýchlo, pouvažujte o dočasnej, alebo trvalej zmene sídla firmy mimo Bratislavského kraja, keďže najväčšie problémy s dodržaním lehôt sú práve v Bratislave. Môžete využiť napríklad aj možnosť virtuálneho sídla spoločnosti v inom meste. Neskôr môžete podať návrh na zápis zmeny sídla na pôvodnú adresu. S podnikaním tak nemusíte čakať, a môžete začať podnikať hneď po zápise spoločnosti do obchodného registra.

Pracuje momentálne ministerstvo na urýchlení zápisu?

Momentálne je v medzirezortnom pripomienkovom konaní materiál Návrh opatrení k efektívnemu fungovaniu obchodného registra. Tento dokument navrhuje taktiež prijatie potrebných legislatívnych úprav spočívajúcich:

  • v zmenách zapísaných údajov do obchodného registra,
  • vo vytvorení nového informačného systému obchodného registra,
  • v realizácii opatrení a úkonov zameraných na zosúladenie správnosti zapísaných údajov o zapisovaných subjektoch s hodnotami referenčných údajov z referenčných registrov
  • v systematickom preskúmavaní údajov o zapísaných subjektov za účelom zistenia, či tieto subjekty spĺňajú zákonom vyžadované podmienky ich zápisu v obchodnom registri.

Navrhuje sa taktiež prijať návrh zákona, ktorý vytvorí právny základ pre zavedenie nových procesov a opatrení, ktoré budú mať výrazný vplyv na efektívnejšie fungovanie obchodného registra. Malo by ísť napríklad o zavedenie identifikátora zapísaného údaja/uloženého dokumentu, ktorý umožní sledovať zmeny údajov a zlepšiť formálnu a materiálnu publicitu obchodného registra. Taktiež sa javí ako potrebné skvalitniť identifikáciu osôb vystupujúcich v určitom postavení pri osobách zapísaných v obchodnom registri, tak aby do obchodného registra neboli zapisované osoby, pri ktorých sú pochybnosti o ich existencii. Požiadavka jednoznačnej identifikácie osôb sa nedotýka iba občanov Slovenskej republiky, ale má aj cezhraničný rozsah.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

rok 2021spravodajstvozápis do obchodného registra

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X