- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Trendy a inovácie
- Najdôležitejšia rada pri kúpe domu, ktorú vám neprezradí žiadny realitný maklér
Najdôležitejšia rada pri kúpe domu, ktorú vám neprezradí žiadny realitný maklér
Mnohí z vás už možno niekedy kupovali nejakú nehnuteľnosť, prípadne ste o jej kúpe aspoň uvažovali. Predtým, ako sa do toho pustíte, si zrejme urobíte nejaký ten základný prieskum a zhodnotíte vaše možnosti. Takéto zhodnotenie v sebe zahŕňa napríklad odpovede na otázky, čo všetko by mal váš nový domov obsahovať a ako by mal vyzerať. Ak ste sa rozhodli pre kúpu domu a zveríte sa do rúk realitného makléra, prečítajte si nasledujúcu radu, ktorú vám žiadny z nich nikdy neposkytne.
Na stretnutí s realitným maklérom väčšinou diskutujete o tom, ako by mal váš dom vyzerať, v akej lokalite by sa mal nachádzať, aká by mala byť dopravná dostupnosť z tohto miesta, tamojšia infraštruktúra a o mnohých iných súvisiacich aspektoch. Jednou z najdôležitejších otázok, na ktoré je pritom potrebné si odpovedať, je financovanie celej operácie. Realitný maklér bude od vás chcieť vedieť, ako máte vyriešenú túto otázku. Budete dom kupovať na hypotéku? Prípadne, akú máte predstavu o cene vysnívanej nehnuteľnosti? Odpovede na tieto otázky môžete hľadať sami alebo aj spoločne s ním. Netreba však pritom zabudnúť na to, že je to v prvom rade obchodník, ktorý chce predať a chce za predať za čo najviac. Bude vás preto zrejme smerovať k tomu, aby ste si vybrali dom, ktorý zodpovedá veľkosti vašich príjmov.
Namiesto otázky, čo si môžete dovoliť kúpiť, je však oveľa lepšie si položiť otázku, čo naozaj potrebujem? Skutočne potrebujem veľký dom s obrovským pozemkom len preto, že si to môžem dovoliť? A aj keď sme neustále svedkami toho, že vonkajšie okolie vrátane obchodne orientovaných realitných maklérov často tlačí ľudí do pozície, kde platí, že čím väčšie, tým lepšie, určite stojí za zamyslenie sa aj nad uvedenou radou. Výsledkom toho, že ľudia si kupujú obrovské domy, je napríklad aj fakt, že priemerný americký dom sa za posledných 50 rokov až strojnásobil svojou veľkosťou a tento trend pokračuje aj ďalej. A tak aj kupujúci si ešte stále kupujú väčšie a väčšie domy a často pritom idú až na hranice svojich príjmov. Je zároveň nutné poznamenať, že v mnohých prípadoch aj úplne zbytočne.
Podľa dostupných údajov totiž pravidelne využívame len 40 % nášho obytného priestoru. Nezanedbateľnou témou, ktorá neodmysliteľne súvisí s vyššie uvedeným, je tiež skutočnosť, že narastajúce dlhy populácie majú negatívny dopad na mentálne a emocionálne zdravie ľudí. Aj v tomto prípade teda platí, že menej je niekedy viac a viac nie je vždy lepšie. Menší dom sa lepšie udržiava, jeho prevádzka je lacnejšia a financie spojené s takouto kúpou nesú so sebou menšie riziká. Kúpou menšieho domu sa šetrí životné prostredie a zvyšné prostriedky je možné využiť na ďalšie zaujímavé aktivity, ktoré obohacujú život.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.