Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Najvážnejším problémom pri eurofondoch je prerušenie platieb

Najvážnejším problémom pri eurofondoch je prerušenie platieb
Fotobanka Pixmac
20. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dôvodom pozastavenia platieb z Bruselu nie sú len zistené nedostatky v audite, ale aj dlhodobé problémy v riadiacich orgánoch operačných programov. 

Ku koncu júna boli schválené žiadosti v objeme 16,22 mld. eur

Najvážnejším aktuálnym problémom pri využívaní prostriedkov Európskej únie je prerušenie, resp. pozastavenie schvaľovania priebežných žiadostí o platby z Európskej komisie. Európska komisia pre pozastavenie preplácania k polovici tohto roka zadržiavala nad rámec dvoch mesiacov platby v celkovej sume vyše 413 mil. eur. Vyplýva to zo správy o implementácii a čerpaní štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu v prvom polroku 2014, ktorú v stredu schválila vláda.

Podľa materiálu, ktorý predložili vedúci úradu vlády Igor Federič a minister financií Peter Kažimír, všetky subjekty zapojené do implementácie operačných programov Národného strategického referenčného rámca (NSRR) v programovom období 2007 – 2013 preto musia vyvinúť maximálne úsilie na skoré uvoľnenie platieb. Európska komisia k 30. júnu prerušila lehoty pre platby pri deviatich z jedenástich operačných programov v rámci NSRR a čiastočne pozastavila pri programe Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Žiadosti o platbu je tak možné predkladať len v programe Životné prostredie a čiastočne v programe Zamestnanosť a sociálna inklúzia. 

Aktualizácia:

Minister financií po rokovaní vlády informoval, že medzitým boli odblokované platby vo výške okolo 80 mil. eur v programe Vzdelávanie. „Pre realizáciu štátneho rozpočtu je nevyhnutné, aby sme sa v septembri, októbri dostali do normálnej situácie, a aby platby z Európskej komisie začali chodiť,“ povedal Kažimír. Prijímatelia na pozastavenie platieb z eurofondov nedoplácajú, pretože dostávajú peniaze z domácich verejných zdrojov. To je podľa ministra možné len istý čas do okamihu preplatenia použitých peňazí. Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre regionálnu politiku by malo rozhodnúť o tom, ako funguje domáci audit eurofondov, do konca septembra. „Z výsledku auditu vyplynie korekcia, ktorá zatiaľ nie je známa a bude predmetom rokovaní riadiacich orgánov,“ uviedol Kažimír. 

Platby z Bruselu v programovom období 2007 – 2013 boli podľa ministra financií pozastavené 22-krát. „Je to procedúra, ktorú má právo použiť Európska komisia, ak sa domnieva, že v míňaní eurofondov sú nezrovnalosti. Túto situáciu vôbec nepodceňujeme, urobili sme v rezorte personálne zmeny a prijali sme akčný plán,“ dodal Kažimír. Ministerstvo financií je podľa neho v pravidelnom kontakte s komisiou, hlavne s Generálnym riaditeľstvom pre regionálnu politiku. Dôvodom pozastavenia platieb z Bruselu nie sú len zistené nedostatky v audite, ale aj dlhodobé problémy v riadiacich orgánoch operačných programov. Ministerstvo financií vyžaduje súčinnosť aj ďalších rezortov. 

Ku koncu júna bolo schválených 9 413 žiadostí o nenávratný finančný príspevok v objeme 16,22 mld. eur, čo je 119,19 % z celkovej alokácie. Ide o peniaze EÚ, štátu a vlastné zdroje prijímateľov na projekty. Z predložených 24 veľkých projektov v programe Doprava je schválených spolu zatiaľ štrnásť v objeme 1,619 mld. eur a z deviatich veľkých projektov v programe Životné prostredie bolo do konca júna schválených osem za 298 mil. eur.

Uzatvorených bolo 8 647 zmlúv o poskytnutí finančnej podpory v sume takmer 11,554 mld. eur. Predstavuje to 100,62 % z celkovej alokácie. Čerpanie eurofondov v rámci 11 programov v NSRR dosiahlo v polovici roka 6,364 mld. eur, čiže 55,42 % zo záväzku na roky 2007 až 2013. Od začiatku tohto roka sa tak čerpanie zvýšilo o 509,35 mil. eur a miera o 4,5 percentuálneho bodu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X