Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nárast deficitu štátneho rozpočtu spôsobili aj dane

Nárast deficitu štátneho rozpočtu spôsobili aj dane
Fotobanka Pixmac
3. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Schodok štátneho rozpočtu sa v novembri navýšil o 277 mil. eur. Podľa údajov zverejnených rezortom financií totiž deficit štátneho rozpočtu ku koncu jedenásteho mesiaca dosiahol 2,743 mld. eur, kým koncom októbra predstavoval 2,466 mld. eur.

 
Medziročne sa tak jedenásťmesačný rozpočtový schodok zvýšil o 2,9 % a dosiahol takmer tri štvrtiny celoročného rozpočtovaného schodku 3,675 mld. eur. Koncom roka však tradične zrýchľuje čerpanie výdavkov rozpočtových kapitol a najrýchlejšie čerpanie sa očakáva práve v decembri.
 

Prepadol sa výber DPH aj spotrebných daní

Za medziročne rastúcim schodkom štátneho rozpočtu naďalej stojí mierne rýchlejší rast výdavkov ako rozpočtových príjmov. Celkové príjmy štátneho rozpočtu boli totiž medziročne vyššie iba o 1,7 %, keď ku koncu novembra dosiahli 10,418 mld. eur, čo znamenalo plnenie celoročného plánu na 76,5 %. Celkové výdavky pritom stúpli medziročne o 2 % na 13,161 mld. eur, čo znamenalo čerpanie v porovnaní s celoročným plánom na úrovni 76,1 %. 
 
 
Podstatnú časť príjmov štátu tradične tvoria daňové príjmy. Tie však za jedenásť mesiacov medziročne poklesli o 0,4 % na 7,766 mld. eur, čo predstavovalo 84,2 % celoročného plánu. Najväčší medziročný prepad naďalej vykazuje výber dane z pridanej hodnoty, a to o 5,8 % na 4,004 mld. eur. Medziročne nižší výber však rezort financií eviduje aj pri spotrebných daniach, a to o 0,5 %. Ich výber tak dosiahol ku koncu novembra 1,825 mld. eur. 
 

Právnické osoby zaplatili viac

Výber dane z príjmov právnických osôb naopak stúpol o 7 % na 1,591 mld. eur a zrážkovej dane o 16,7 % na 154,7 mil. eur. Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu novembra evidoval kladných 144,2 mil. eur. Nedaňové príjmy štátu medziročne klesli o 14,6 % na 641,3 mil. eur. 
 

EÚ mešká s platbami

Problémovou položkou štátneho rozpočtu však boli v predchádzajúcich mesiacoch aj granty a transfery, a to najmä pre meškajúce platby z rozpočtu Európskej únie. V predchádzajúcom období sa tieto výpadky korigovali, tohtoročný európsky rozpočet však stále zostáva problematickou otázkou. Ku koncu novembra príjmy štátneho rozpočtu z grantov a transferov dosiahli 2,011 mld. eur, čo znamenalo medziročný nárast o 19,2 %. Príjmy z rozpočtu Európskej únie z toho predstavovali 1,629 mld. eur. Medziročne mierne poklesli o 1,3 % a dosiahli len 52,8 % z celoročne rozpočtovanej výšky. 
 

Výdavky na platy úradníkov narástli

Z celkových výdavkov tvorili ku koncu novembra bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 11,605 mld. eur. Medziročne tak boli vyššie o 4,8 % a z celoročného rozpočtu už boli vyčerpané na 78,1 %. Štát však šetrí na kapitálových výdavkoch, ktoré boli medziročne nižšie o 14,9 %, keď dosiahli 1,556 mld. eur. Ich celoročný rozpočet je tak vyčerpaný na 63,7 %. 
 

Neisté prognózy 

Parlament vlani schválil tohtoročný rozpočet s deficitom 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodný plán počítal s razantnejšou konsolidáciou až k úrovni 3,8 % výkonu ekonomiky, avšak tieto plány narazili na prehlbujúcu sa finančnú a hospodársku krízu a tiež na pád vlády Ivety Radičovej. 
 
Po sérii aktualizácii prognóz daňových a odvodových príjmov rezort financií avizoval, že dodržať schodok na naplánovanej úrovni 4,6 % výkonu ekonomiky môže byť problém. Obzvlášť po poslednej aktualizácii prognóz, kedy minister financií koncom novembra vyhlásil, že tento rok bude vo verejných financiách chýbať ešte takmer 280 mil. eur. Naposledy rezort financií vo svojej správe o makroekonomickom vývoji avizoval tohtoročný schodok verejných financií na úrovni 4,69 %. 
 
Podľa schváleného rozpočtu by však štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,3 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,6 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal prevýšiť 3,6 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X