Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

NBS zvýšila výhľad rastu na tento rok

Ilustračné foto SITA
1. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Národná banka Slovenska (NBS) zrevidovala tohtoročný výhľad rastu slovenského hospodárstva smerom nahor.
 
Podľa aktuálnej prognózy zverejnenej v pondelok totiž hrubý domáci produkt v tomto roku reálne stúpne o 0,9 %, čo oproti predchádzajúcemu odhadu znamená navýšenie rastu o 0,3 percentuálneho bodu. 
 

Tento rok má podľa odhadon inflácia dosiahnuť 1,7 %

Centrálna banka však zároveň mierne znížila výhľad rastu na nasledujúce roky. Pre rok 2014 o 0,2 percentuálneho bodu na 2,1 % a pre rok 2015 o 0,1 percentuálneho bodu na 3,2 %. 
 
Navýšenie tohtoročného výhľadu hospodárskeho rastu pritom podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha vyplýva predovšetkým z pozitívneho vývoja ekonomiky v druhom štvrťroku, ktorý prekonal pôvodné očakávania tak na strane exportu, ako aj v súkromnej spotrebe. Pre nasledujúce roky zase centrálna banka brala do úvahy predovšetkým negatívny vplyv konsolidačných opatrení a takisto nižšie očakávania ohľadom zahraničného dopytu. 
 

Domáci dopyt sa má oživiť

„V horizonte predikcie zostal zachovaný predpoklad postupného oživovania a zrýchľovania rastu hrubého domáceho produktu, pričom akcelerácia zahraničného dopytu by mala oživovať aj domáci dopyt,“ uviedol v pondelok na margo zverejnenej prognózy guvernér centrálnej banky Jozef Makúch. Domáci dopyt by tak mal začať kladne prispievať k rastu ekonomiky a jej vývoj by mal byť viac vyvážený. 
 
V ďalších rokoch sa podľa guvernéra v aktuálnej predikcii prejavilo očakávanie ďalších dodatočných konsolidačných opatrení s možným vplyvom na hospodársky rast. Ako doplnil viceguvernér centrálnej banky Ján Tóth, pre budúci rok zatiaľ prognóza počíta s takýmito konsolidačnými opatreniami v sume 300 mil. eur. Sú to napríklad úsporné opatrenia v rámci reformy verejnej správy. 
 

Zamestnanosť má ešte stále klesať

Centrálna banka pritom považuje riziká v aktuálnej prognóze hospodárskeho rastu za vybilancované. Guvernér Jozef Makúch hovorí v súvislosti s ďalším vývojom o miernom optimizme. Zároveň však dodáva, že netreba zabúdať na rok 2010, kedy po troch štvrťrokoch pozitívneho vývoja prišiel prepad. „Ten optimizmus je na reálnejšom základe ako bol v roku 2010,“ doplnil. 
 
Napriek očakávaniu postupnej akcelerácie hospodárskeho rastu a pozitívnym údajom za druhý štvrťrok tohto roka sa tieto vplyvy zatiaľ neprejavujú vo vývoji zamestnanosti. Výsledkom by mal byť v tomto roku ešte pokles zamestnanosti o 1 %, čo je ešte o 0,2 percentuálneho bodu vyšší prepad, ako centrálna banka očakávala v predchádzajúcej prognóze. V druhej polovici tohto roka sa pritom už očakáva stabilizácia na trhu práce a nové pracovné miesta by mali začať pribúdať v nasledujúcich rokoch. Pre rok 2014 Národná banka Slovenska predpovedá nárast zamestnanosti o 0,3 % a pre rok 2015 o 0,4 %. Miera nezamestnanosti by tak mala postupne klesať z tohtoročných 14,2 % na 13,6 % v roku 2014 a 13 % v roku 2015. 
 

 
V prognóze rastu spotrebiteľských cien centrálna banka väčšie zmeny nerobí. Pre tento rok ponechala odhad harmonizovanej inflácie na úrovni 1,7 %, pre rok 2014 prognózu znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 1,5 % a pre rok 2015 o 0,2 bodu na 1,8 %. Nominálne mzdy by pritom mali v tomto roku stúpnuť až o 2,6 %, čo v reálnom vyjadrení znamená nárast o 1,1 %. Súvisí to však hlavne so štatistickým efektom presunu príjmov z dohôd do miezd. V nasledujúcich rokoch by mali reálne mzdy rásť o 1,3 % v roku 2014, resp. o 2 % v roku 2015. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X