Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Neplatičov ZP je menej, návrhov na exekúciu pribudlo

Neplatičov ZP je menej, návrhov na exekúciu pribudlo
10. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zdravotné poisťovne (ZP) podali v roku 2012 viac návrhov na exekúciu ako rok predtým.

 
Ich počet medziročne stúpol najviac v zdravotnej poisťovni Dôvera a to o 30 %, o viac ako 24 % vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a o 9, 4 % v Union zdravotnej poisťovni.
 

Zdravotné poisťovne majú takmer pol milióna neplatičov

Napriek týmto číslam sa množstvo neplatičov v roku 2012 oproti roku 2011 v Dôvere a VšZP znížilo, v Union z.p. sa ich počet takmer nezmenil. V poslednej spomínanej poisťovni evidovali ku koncu minulého roka 50 tisíc neplatičov, ktorí dlhovali viac ako 30 miliónov eur. Návrhy na vykonanie exekúcie podali v 31 196 prípadoch, pričom do konca uplynulého roka sa im podarilo takýmto spôsobom vymôcť 8,3 milióna eur.
 
 
VšZP poskytla údaje ku koncu septembra 2012, kedy počet klientov dlhujúcich poistné predstavoval 357 328, pričom ich záväzky sa vyšplhali na takmer 257 miliónov eur. „Za obdobie 9 mesiacov (k 30. septembru 2012) VšZP podala 70 826 nových návrhov na exekúcie v celkovom objeme 42,8 mil.. eur,“ informovala hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková. Koľko z tejto sumy sa najväčšej poisťovni podarilo vymôcť, neuviedla.
 
Aktuálny údaj z Dôvery hovorí zase o 82 919 neplatičoch a 78,5-miliónovom dlhu. Do konca minulého roka podala poisťovňa návrh na exekučné konanie voči 20 tisícom z nich. Pohľadávky, ktoré sa jej exekúciou podarilo vymôcť, dosiahli sumu 3,2 milióna eur. 
 
“Návrh na exekučné konanie podávame až vtedy, keď sme vyčerpali všetky prostriedky smerujúce k dohode a zaplateniu dlhu bez exekúcie,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Ako priblížila Gašparíková, VšZP po neuhradení dlhu, na ktorý vopred upozorní, zasiela výzvy. V prípade ak klient neuhradí svoj záväzok, alebo sa nedohodne na vyriešení dlhu, vystaví poisťovňa výkaz nedoplatkov, ktorý je exekučným titulom. „Ak ani potom dlžník nereaguje, zašleme predexekučnú výzvu, ktorá predstavuje poslednú možnosť úhrady bez navýšenia nákladov pohľadávky do 10 dní,“ povedala Gašparíková. 
 
Úhrada poistného počas exekúcie sa zvýši, a to o viac ako 20 %, keďže poistenec okrem dlhu zaplatí aj trovy exekúcie. Zdravotná poisťovňa podáva návrh na vykonanie exekúcie po nadobudnutí vykonateľnosti výkazu nedoplatkov, respektíve platobného výmeru, t.j. keď sa rozhodnutie stane exekučným titulom. Zvyčajne je táto lehota jeden až tri mesiace od nadobudnutia vykonateľnosti, skonštatovala hovorkyňa Union z.p. Judita Smatanová.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X