Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nový stavebný zákon môže pomôcť zmierniť krízu

Nový stavebný zákon môže pomôcť zmierniť krízu
Ilustračné foto SITA
28. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

K zlepšeniu situácie v stavebníctve, ktoré sa už štyri roky zmieta v kríze, podľa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR určite pomôže nový stavebný zákon.

 
Ten je potrebný, pretože súčasný platí už takmer 40 rokov a nevyhovuje realite. Ministerstvo návrh nového stavebného zákona pripravuje a do vlády ho plánuje predložiť v budúcom roku.
 

Okrem zákona majú stavbárom pomôcť aj infraštruktúrne projekty

„Nový stavebný zákon zásadne skráti a zjednoduší administratívnu náročnosť povoľovania stavieb. Zároveň chceme zamedziť svojvoľnému predlžovaniu rozhodovacieho procesu a nepružnému vybavovaniu potrieb stavebníkov úradmi alebo nastaviť prísnejšie mechanizmy postihu pri porušovaní zákona,“ uviedol pre agentúru SITA rezortný štátny tajomník František Palko. Sankcie sa budú týkať najmä takzvaných čiernych stavieb.
 
 
Ďalším významným impulzom pre stavebníctvo by mali byť infraštruktúrne projekty. „Len v budúcom roku plánujeme s tým, že začneme stavať bezmála 80 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest a v budúcom roku by malo ísť na cesty dvakrát viac peňazí ako v tomto roku. Takže impulzov bude dosť, ale žiadny štát na svete nedokáže úplne nahradiť dopyt zo súkromného sektora,“ dodal Palko. Aj naše stavebné firmy preto podľa štátneho tajomníka musia pracovať na tom, aby sa dokázali presadiť nielen u nás, ale aj za hranicami. 
 

Čísla stavbárom neprajú

Stavebná produkcia za desať mesiacov tohto roka podľa Štatistického úradu SR dosiahla 3,949 mld. eur a medziročne klesla o 11,9 %. Výkony odvetvia sa prepadli v každom z desiatich mesiacov, z toho v siedmich dvojciferne. Najväčší medziročný prepad bol v apríli (16,8 %), septembri (15,3 %) a auguste (13,7 %). 
 
Zamestnanosť v stavebníctve za desať mesiacov dosiahla priemerne 165 909 ľudí a oproti rovnakému obdobiu roka 2011 bola nižšia o 4,2 %. V októbri pracovalo v tomto sektore 165 173 osôb, čo v porovnaní s januárom bolo menej o 698 ľudí. Najviac pracovníkov v stavebníctve v tomto roku bolo v auguste, a to 168 824. 
 
Ceny stavebných prác za desať mesiacov roku 2012 sa medziročne zvýšili o 0,6 % a ceny materiálov používaných v stavebníctve o 1,5 %. Priemerná mesačná mzda v odvetví za desať mesiacov dosiahla 594 eur a v porovnaní s tým istým obdobím vlaňajška bola vyššia o 0,5 %. Reálna mesačná mzda za uvedené obdobie však bola medziročne nižšia o 3,1 %. 
 
Nepriaznivá situácia v stavebníctve by sa výrazne nemala zlepšiť ani v budúcom roku. Stavebné firmy podľa prieskumu spoločnosti CEEC Research očakávajú, že prepad by sa mal zmierniť priemerne na 6 %. Zníženie výkonov v roku 2013 predpokladá 71 % zo sto oslovených domácich stavebných spoločností. Stavebná produkcia sa od roku 2008, kedy vzrástla o 12,1 %, doteraz prepadla o takmer 30 %. V roku 2009 sa znížila o 11,3 %, v roku 2010 o 4,6 %, v roku 2011 o 1,8 % a za desať mesiacov tohto roka o 11,9 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X