Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nový stavebný zákon zrovná čierne stavby so zemou

Ilustračné foto SITA
19. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dodatočné povoľovanie nelegálnych stavieb by už nemalo byť možné.

Čiernu stavbu bude musieť zbúrať v prvom rade majiteľ nehnuteľnosti

Nový stavebný zákon, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2015, vytvorí priaznivejšie podmienky pre odstraňovanie existujúcich čiernych stavieb. Majiteľ nehnuteľnosti postavenej bez stavebného povolenia bude mať od platnosti zákona rok na to, aby požiadal stavebný úrad o vydanie povolenia.

„V prípade, že tak neurobí, po uplynutí tejto lehoty táto stavba zmizne z povrchu zemského, tak ako som pred rokom hovoril,“ povedal vo štvrtok zástupcom médií štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko. Dodatočné povoľovanie nelegálnych stavieb by už nemalo byť možné.

„Máme ambíciu, aby nový stavebný zákon riešil čierne stavby, a to až tak, aby nikoho ani nenapadlo uvažovať o čiernej stavbe. Budú stanovené jasné povinnosti pre obce, ktoré sú stavebným úradom, aby hneď od začiatku dali jasne najavo, že s týmto národným športom sa na Slovensku končí,“ tvrdí Palko. Nepovolenú stavbu bude možné zlegalizovať iba v prípade, ak splní všetky zákonné podmienky. Ak ich nesplní, stavebný úrad nemôže povolenie vydať a stavba musí byť zbúraná. 

Čiernu stavbu bude musieť zbúrať v prvom rade majiteľ nehnuteľnosti. „Zároveň sa mu určí výška kaucie, ktorú musí zložiť v prípade, že by ju nezbúral. Potom nastupuje obec a ďalšie inštrumenty, a to až po vykonanie exekučného rozhodnutia a z predaja nehnuteľnosti sa pokryjú náklady, ktoré so zbúraním súvisia,“ priblížil Palko.

Obce a mestá budú povinné nariadiť odstránenie čiernej stavby

Doterajší benevolentný prístup podľa neho už nebude možný. Kľúčové v návrhu stavebného zákona je zrušenie dodatočného stavebného povolenia. Štátny tajomník neverí, že by sa našiel niekto, kto by v parlamente navrhol, aby tento inštitút naďalej platil a na Slovensku zostali čierne stavby. 

Vyvlastnenie nehnuteľnosti bude až poslednou možnosťou v prípade objektov na cudzích pozemkoch. „Budú to špecifické prípady. Verím, že sa nájdu riešenia z hľadiska zámeny pozemkov či vstupu obcí. Aj keď zákon bude uvažovať o takejto možnosti, som presvedčený, že bude skôr teoretická ako skutočná,“ dodal Palko.

Špecifické sú čierne stavby v rómskych osadách

Ministerstvo má riešenie pre nehnuteľnosti, ktoré sú spojené so zemským povrchom a teda môžu byť stavbami. Majitelia týchto stavieb budú mať tiež rok na ich legalizáciu, ale lehota začne plynúť až odvtedy, ako budú osady zahrnuté do územných plánov obcí. Rezort v záujme toho poskytuje obciam dotácie na prípravu územno-plánovacej dokumentácie. 

Po novom sa posilnia právomoci a personálne obsadenie Štátnej stavebnej inšpekcie. Bude mať zastúpenie vo všetkých krajoch a v prípade nevyhnutnosti jej bude asistovať polícia. So zriadením pôvodne plánovanej špeciálnej stavebnej polície sa neuvažuje. 

Na Slovensku sú podľa odhadov tisícky čiernych stavieb

Dôsledkom je veľký neporiadok na území obcí a miest. Palko to považuje za dôkaz, že stavebné úrady v obciach a mestách, ktoré dozerajú nad stavebnou činnosťou, nefungujú efektívne. „V žiadnom prípade nie som spokojný s tým, ako to dnes funguje na stavebných úradoch,“ uviedol. Očakáva, že obce a mestá sa pripravia tak, aby stavebné úrady podľa nového stavebného zákona fungovali oveľa kvalitnejšie a efektívnejšie ako v súčasnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X