O dodatočné povolenie čiernej stavby možno žiadať 1 rok
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že po uplynutí prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby.
Stavebník nepovolenej, tzv. čiernej stavby, bude môcť, podľa návrhu nového stavebného zákona, požiadať o dodatočné stavebné povolenie iba do 1 roka od účinnosti zákona. „Po uplynutí tohto prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby,“ informoval v pondelok agentúru SITA hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. V opačnom prípade sa už bude jednať o trestný čin, čím sa môže udeliť pokutu až do výšky 166 tisíc eur. Nový stavebný zákon, ktorý má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014, nanovo rieši problematiku nepovolených stavieb.
Dodatočné povolenie čiernej stavby bude možné požiadať do 30.6.2015
O dodatočné povolenie čiernej stavby tak bude možné požiadať do 30. júna 2015. „Momentálne sa ešte pracovná skupina zaoberá riešením týchto nepovolených stavieb v rómskych osadách, kde pripravíme také návrhy, ktoré budú túto problematiku riešiť systémovo a komplexne,“ dodal.
Starý stavebný zákon s mnohými zmenami platí na Slovensku od roku 1976. Nový stavebný zákon má, podľa ministerstva, riešiť súčasné problémy oveľa efektívnejšie. „Keďže ide o veľmi dôležitý zákon týkajúci sa celej spoločnosti, jeho pracovnú verziu sme ešte pred riadnym legislatívnym procesom poslali aj všetkým parlamentným klubom,“ uviedol Kóňa.
Všetci, vrátane poslancov parlamentu alebo bežných občanov, mohli počas 2 mesiacov verejnej diskusie do 15. septembra prispieť konštruktívnymi pripomienkami. Konečnú podobu stavebného zákona, podľa rezortu, určí hlasovanie v parlamente. „Je nám ľúto, že členovia strany SaS sa rozhodli nepristúpiť k tomuto problému konštruktívne, ale snažia sa na ňom neodborne vytĺkať politické body,“ reagoval Kóňa na vyjadrenia liberálov.
Jednoročná lehota podľa ministerstva nie je obdobím, v ktorom možno nepovolené stavby legalizovať, ale obdobím, v ktorom možno požiadať o riadne stavebné konanie. „Ak tak vlastník nelegálnej stavby neurobí, alebo ak podľa riadnych predpisov nemôžu byť zlegalizované, stavebný úrad rozhodne o ich odstránení. Zákon bude, zároveň, oveľa prísnejší k nelegálnym stavbám v procese výstavby,“ spresnil Kóňa.
Ak stavebník neuposlúchne výzvu na zastavenie stavby, bude možné napríklad uzatvoriť stavenisko, odpojiť ho od dodávok vody a energií. „Samozrejme, tento zákon v žiadnom prípade nebude porušovať žiadne vlastnícke práva majiteľov pozemkov. Preto odporúčame členom opozičnej strany, aby si návrh zákona ešte raz pozorne prečítali,“ uzavrel hovorca rezortu dopravy.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko na pondelňajšej tlačovej besede vyhlásil, že návrh nového stavebného zákona vnáša chaos do stavebného konania. Podľa opozičného poslanca, navrhovaný zákon umožňuje skrytú legalizáciu čiernych stavieb a „brutálne“ zasahuje do vlastníckych práv. „Stavebný úrad má, podľa predloženého, návrhu získať absolútnu kompetenciu, keď bude môcť prikázať majiteľovi pozemku, aby tento odpredal v prípade, že ho nezastavia,“ povedal Galko.
K ročnej lehote, v ktorej vlastník nelegálnej stavby môže požiadať o riadne stavebné konanie, tím líder SaS pre dopravu Miroslav Ivan povedal, že to vyvolá okamžitý „boom“ čiernych stavieb na Slovensku. „V celom procese tak budú vylúčené všetky dotknuté inštitúcie a občania. Bez stavebného konania sa rozbehne nekontrolovateľná výstavba, ktorej legalizáciu začnú stavebníci až tesne pred dátumom 30. jún 2015,“ dodal.
Procesy stavebného konania tak podľa neho budú ignorované. Ivan tvrdí, že to vyvolá tlak na stavebné úrady v prípade dodatočného schvaľovania nelegálnych stavieb a silné korupčné správanie.