Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O dodatočné povolenie čiernej stavby možno žiadať 1 rok

Odstraňovanie pozostatkov budovy ťažkou technikou
SITA/AP Photo/Francesco Baiamonte, Lapresse
17. septembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že po uplynutí prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby.

Stavebník nepovolenej, tzv. čiernej stavby, bude môcť, podľa návrhu nového stavebného zákona, požiadať o dodatočné stavebné povolenie iba do 1 roka od účinnosti zákona. „Po uplynutí tohto prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby,“ informoval v pondelok agentúru SITA hovorca Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. V opačnom prípade sa už bude jednať o trestný čin, čím sa môže udeliť pokutu až do výšky 166 tisíc eur. Nový stavebný zákon, ktorý má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014, nanovo rieši problematiku nepovolených stavieb.

Dodatočné povolenie čiernej stavby bude možné požiadať do 30.6.2015

O dodatočné povolenie čiernej stavby tak bude možné požiadať do 30. júna 2015. „Momentálne sa ešte pracovná skupina zaoberá riešením týchto nepovolených stavieb v rómskych osadách, kde pripravíme také návrhy, ktoré budú túto problematiku riešiť systémovo a komplexne,“ dodal.

Starý stavebný zákon s mnohými zmenami platí na Slovensku od roku 1976. Nový stavebný zákon má, podľa ministerstva, riešiť súčasné problémy oveľa efektívnejšie. „Keďže ide o veľmi dôležitý zákon týkajúci sa celej spoločnosti, jeho pracovnú verziu sme ešte pred riadnym legislatívnym procesom poslali aj všetkým parlamentným klubom,“ uviedol Kóňa.

Všetci, vrátane poslancov parlamentu alebo bežných občanov, mohli počas 2 mesiacov verejnej diskusie do 15. septembra prispieť konštruktívnymi pripomienkami. Konečnú podobu stavebného zákona, podľa rezortu, určí hlasovanie v parlamente. „Je nám ľúto, že členovia strany SaS sa rozhodli nepristúpiť k tomuto problému konštruktívne, ale snažia sa na ňom neodborne vytĺkať politické body,“ reagoval Kóňa na vyjadrenia liberálov.

Jednoročná lehota podľa ministerstva nie je obdobím, v ktorom možno nepovolené stavby legalizovať, ale obdobím, v ktorom možno požiadať o riadne stavebné konanie. „Ak tak vlastník nelegálnej stavby neurobí, alebo ak podľa riadnych predpisov nemôžu byť zlegalizované, stavebný úrad rozhodne o ich odstránení. Zákon bude, zároveň, oveľa prísnejší k nelegálnym stavbám v procese výstavby,“ spresnil Kóňa.

Ak stavebník neuposlúchne výzvu na zastavenie stavby, bude možné napríklad uzatvoriť stavenisko, odpojiť ho od dodávok vody a energií. „Samozrejme, tento zákon v žiadnom prípade nebude porušovať žiadne vlastnícke práva majiteľov pozemkov. Preto odporúčame členom opozičnej strany, aby si návrh zákona ešte raz pozorne prečítali,“ uzavrel hovorca rezortu dopravy.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko na pondelňajšej tlačovej besede vyhlásil, že návrh nového stavebného zákona vnáša chaos do stavebného konania. Podľa opozičného poslanca, navrhovaný zákon umožňuje skrytú legalizáciu čiernych stavieb a „brutálne“ zasahuje do vlastníckych práv. „Stavebný úrad má, podľa predloženého, návrhu získať absolútnu kompetenciu, keď bude môcť prikázať majiteľovi pozemku, aby tento odpredal v prípade, že ho nezastavia,“ povedal Galko.

K ročnej lehote, v ktorej vlastník nelegálnej stavby môže požiadať o riadne stavebné konanie, tím líder SaS pre dopravu Miroslav Ivan povedal, že to vyvolá okamžitý „boom“ čiernych stavieb na Slovensku. „V celom procese tak budú vylúčené všetky dotknuté inštitúcie a občania. Bez stavebného konania sa rozbehne nekontrolovateľná výstavba, ktorej legalizáciu začnú stavebníci až tesne pred dátumom 30. jún 2015,“ dodal.

Procesy stavebného konania tak podľa neho budú ignorované. Ivan tvrdí, že to vyvolá tlak na stavebné úrady v prípade dodatočného schvaľovania nelegálnych stavieb a silné korupčné správanie.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X