Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Obchodné zastúpenie zahraničnej firmy na Slovensku. Aké sú možnosti?

Obchodné zastúpenie zahraničnej firmy na Slovensku. Aké sú možnosti?
Fotobanka Pixmac
23. apríla 2012 Tlačiť

Zahraničné osoby môžu v Slovenskej republike podnikať za rovnakých podmienok ako slovenské osoby, pokiaľ z príslušných zákonov nevyplýva niečo iné. Aké sú však ich skutočné možnosti a na čo treba myslieť pri jednotlivých formách podnikania zahraničných osôb na Slovensku?

Obchodný zákonník definuje podnikanie zahraničnej osoby ako podnikanie prostredníctvom podniku alebo organizačnej zložky umiestnenej na území Slovenskej republiky. Zahraničná osoba môže však podnikať na Slovensku aj nepriamom, a to prostredníctvom slovenskej právnickej osoby. Navyše podnikateľ usadený v inom členskom štáte Európskej únie môže na Slovensku podnikať, v obmedzenej miere, na základe voľného pohybu služieb.  Každý z týchto spôsobov má niekoľko zvláštností, výhod, prípadne nevýhod, ktoré je potrebné pre začatím podnikania zvážiť najmä s ohľadom na zamýšľaný rozsah podnikania a s tým spojené riziká. Podnikanie zahraničných osôb na Slovensku je ale možné.

Založenie slovenskej právnickej osoby

Zahraničná osoba sa môže podieľať na založení slovenskej právnickej osoby, sama založiť slovenskú právnickú osobu alebo sa môže stať spoločníkom už založenej právnickej osoby.Zahraničná osoba je oprávnená podnikať na území Slovenskej republiky prostredníctvom slovenskej dcérskej spoločnosti odo dňa zápisu tejto spoločnosti do obchodného registra a v prípade nadobudnutia obchodného podielu / akcií v už existujúcej spoločnosti už odo dňa účinnosti prevodu obchodného podielu, respektíve akcií.Zápis novej spoločnosti do obchodného registra trvá približne dlho ako zápis organizačnej zložky. Súdny poplatok za zápis organizačnej zložky zahraničnej osoby je rovnaký ako za zápis spoločnosti s ručením obmedzeným. V prípade akciových spoločností je už ten poplatok podstatne vyšší.Výhodou slovenskej spoločnosti z podnikateľského hľadiska môže byť fakt, že slovenská spoločnosť je samostatnou právnickou osobou so samostatnou právnou subjektivitou, nezávislou na zahraničnej osobe napriek tomu, že je vo vlastníctve zahraničnej osoby. Jej vnútorná organizácia, práva a povinnosti spoločníkov alebo akcionárov sa riadia slovenským právnym poriadkom. Majetok a záväzky slovenskej spoločnosti – a teda aj podnikateľské riziko – sú oddelené od majetku zahraničnej osoby. Čo môže byť malým negatívnom pri zakladaní slovenskej spoločnosti je fakt, že slovenská spoločnosť musí mať, v závislosti od jej právnej formy, minimálne základné imanie a musí mať k dispozícii dostatočný počet osôb na ich obsadenie do orgánov danej spoločnosti.Pri založení obchodnej spoločnosti je taktiež potrebné si uvedomiť, že vzťahy medzi slovenskou dcérskou spoločnosťou a materskou zahraničnou spoločnosťou sú formálne vzťahy medzi nezávislými podnikateľmi a majú byť uskutočňované na základe trhových podmienok.

Organizačná zložka zahraničnej spoločnosti

Organizačná zložka na rozdiel od slovenskej dcérskej spoločnosti nie je samostatnou právnickou osobou (nemá právnu subjektivitu), no z daňového hľadiska sa považuje rovnako ako dcérska spoločnosť za slovenského daňového rezidenta.Vnútorné právne pomery ako aj ručenie orgánov spoločnosti alebo jej spoločníkov za záväzky sa naďalej riadi právnym poriadkom štátu, podľa ktorého bola založená zahraničná osoba. Organizačná zložka nie je povinná mať základné imanie. Majetok a záväzky organizačnej zložky sú majetkom a záväzkami zahraničnej osoby – zriaďovateľa. Z toho vyplýva, že zriaďovateľ organizačnej zložky je priamo zodpovedný za záväzky prevzaté prostredníctvom tejto organizačnej zložky.Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať prostredníctvom organizačnej zložky vzniká jej zápisom do obchodného registra.Za organizačnú zložku je zodpovedný vedúci organizačnej zložky, ktorý vykonáva právne úkony týkajúce sa tejto organizačnej zložky. Tým však nie je dotknuté právo štatutárneho orgánu zahraničnej osoby – zriaďovateľa konať v mene organizačnej zložky.Organizačná zložka zahraničnej osoby musí, okrem všeobecných zákonných náležitostí, uvádzať na obchodných dokumentoch aj údaje o zápise zahraničnej osoby – zriaďovateľa do zahraničného obchodného registra alebo inej evidencie, ak právo štátu, ktorým sa zahraničná osoba spravuje, ukladá povinnosť zápisu tejto zahraničnej osoby do obchodného registra alebo do inej evidencie.

Cezhraničné poskytovanie služieb

Na prvý pohľad najjednoduchším spôsobom podnikania zahraničnej osoby na Slovensku je poskytovanie služieb cezhranične, a to priamo zahraničnou osobou.V prípade cezhraničného poskytovania služieb nie je zahraničná osoba povinná získať povolenie na podnikanie od slovenských úradov ani registrovať sa na Slovensku. Takéto poskytovanie služieb je však povolené iba príležitostne, pričom pre určenie príležitostného poskytovania služby sa prihliada na početnosť, pravidelnosť a trvanie poskytovania služby.Komplikácie však môžu nastať v prípade, ak sa osoba poskytujúca cezhraničné služby zdržuje na Slovensku dlhšie ako 183 dní v roku. V takom prípade sa z nej stane osoba s neobmedzenou daňovou povinnosťou, čo znamená, že na Slovensku zdaňovať aj zisk dosiahnutý v zahraničí, ak nie je v príslušnej medzinárodnej zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia stanovené inak.Pre úplnosť obrazu o možnostiach zahraničných osôb podnikať na území Slovenskej republiky uvádzame, že zahraničné právnické osoby, ktoré boli založené na účel podnikania v inom členskom štáte, môžu svoje sídlo, za určitých predpokladov, premiestniť na územie Slovenskej republiky. Nakoľko však, okrem prípadov premiestnenia sídla v dôsledku cezhraničnej fúzie alebo rozdelenia, chýbajú podrobnejšie pravidlá pre postup registrových súdov, predpokladáme, že takéto premiestnenie by bolo časovo a administratívne náročné.Všetky uvedené spôsoby podnikania zahraničných osôb na Slovensku majú svoje výhody aj nevýhody. Rozhodujúce kritériá pre voľbu vhodného spôsobu je dĺžka pôsobenia na Slovensku a miera rizika daného podnikania. Pred konečným výberom je vhodné prediskutovať jednotlivé výhody a nevýhody s právnymi a daňovými poradcami.Autor: Jindřich Král, Michal Žitňanský (Glatzová & Co., s.r.o.)

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X