Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinnosti zahraničnej osoby pri predaji tovaru na trhovom mieste v roku 2011

Povinnosti zahraničnej osoby pri predaji na trhovom mieste
Fotobanka Pixmac
28. apríla 2011 Zdroj Daňové riaditeľstvo SR, www.drsr.sk Tlačiť

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“) v ustanoveniach § 78 a § 78a upravuje podanie daňového priznania a platenie preddavkov na DPH pri predaji tovaru na trhovom mieste.

V prípade, ak zdaniteľná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle nezdržiava (ďalej len „zahraničná osoba“) plánuje predávať tovar na trhovom mieste na území Slovenskej republiky a nie je registrovaná pre DPH na území Slovenskej republiky, je povinná v súlade s § 5 ods. 1 zákona o DPH podať žiadosť o registráciu pre DPH Daňovému úradu Bratislava I, Radlinského 37, 817 89 Bratislava.

Registrácia pre DPH

Tlačivo žiadosti o registráciu zahraničnej osoby pre DPH je možné nájsť tu alebo na internetovej stránke Daňového úradu v časti Daňové tlačivá alebo v časti Daňové informácie / Registrácia.

Žiadosť o registráciu podáva zahraničná osoba pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane podľa § 2 zákona o DPH, t.j. pred predajom tovaru na trhovom mieste. Daňový úrad Bratislava I, najneskôr do 7 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre DPH, zaregistruje zahraničnú osobu, vydá jej osvedčenie o registrácii pre DPH a pridelí jej identifikačné číslo pre DPH (IČ DPH). Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii sa zahraničná osoba stáva platiteľom DPH.

Platenie preddavkov na DPH

Zahraničná osoba, ktorá je platiteľom DPH, pri predaji tovaru na trhovom mieste je v zmysle § 78a zákona o DPH povinná platiť preddavok na DPH splatnú za príslušné zdaňovacie obdobie pripadajúcu na tovar predávaný na trhovom mieste. Trhové miesto je definované v zákone č. 178/1998 Z. z. o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach. Preddavok na DPH sa platí vo výške 50 % z DPH pripadajúcej na množstvo tovaru určeného na predaj na trhovom mieste v príslušnom zdaňovacom období, najmenej 165,97 eura. Pri výpočte preddavku na DPH sa vychádza z predpokladanej predajnej ceny tovaru.

Preddavok na DPH je potrebné zaplatiť na účet správcu dane, ktorým je Daňový úrad Bratislava I, najneskôr posledný pracovný deň predchádzajúci dňu, v ktorom platiteľ DPH začne po prvýkrát predávať tovar na trhovom mieste v príslušnom zdaňovacom období.

Číslo účtu: 7000055142 / 8180, variabilný symbol: pridelené IČ DPH, konštantný symbol pri platbe preddavku: 8144.

Podanie daňového priznania k DPH

Platiteľ DPH, zahraničná osoba registrovaná podľa § 5 a § 6 zákona o DPH, nie je povinná podať daňové priznanie v súlade s § 78 ods. 1 zákona o DPH, ak jej nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo  právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa DPH, ktorý je povinný platiť preddavok na DPH podľa § 78a zákona o DPH. Preddavok na DPH uvádza platiteľ DPH v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, ku ktorému sa preddavok viaže, to znamená za zdaňovacie obdobie, v ktorom uskutočnil alebo mal uskutočniť predaj tovaru.

Príklad:

Zahraničná osoba so sídlom v Poľsku registrovaná pre DPH v tuzemsku sa vo februári 2011 rozhodla, že sa v dňoch 4.-6.3.2011 zúčastní predajných trhov v Poprade. Preddavok na DPH zaplatila 28.2.2011. Keďže ide o preddavok na DPH splatnú za zdaňovacie obdobie marec 2011, uvedie ho v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie marec 2011, to znamená za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa predaj tovaru uskutoční.

V prípade, ak platiteľovi DPH vznikne v daňovom priznaní vlastná daňová povinnosť, je povinný zaplatiť ju v lehote na podanie daňového priznania, t.j. do 25 dní po skončení príslušného zdaňovacieho obdobia na číslo účtu: 7000055142 / 8180, variabilný symbol: pridelené IČ DPH, konštantný symbol: 1144.

Povinnosť používať ERP

V prípade, ak zahraničná osoba, platiteľ DPH predáva tovar na trhovom mieste v súlade s § 78a zákona o DPH, je povinná používať na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky elektronickú registračnú pokladňu  (ďalej len „ERP“) v súlade so zákonom č. 289/2008 Z. z. o používaní ERP v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o ERP“) za predpokladu, že sa na ňu vzťahuje táto povinnosť v zmysle § 1 zákona o ERP.

Povinnosť používania ERP v zmysle § 1 ods. 2 zákona o ERP sa vzťahuje aj na podnikateľov s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia SR, ak predávajú tovar, alebo poskytujú službu na území Slovenskej republiky, ktorá je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP. Povinnosť evidovať tržbu v ERP sa nevzťahuje na prípady uvedené v § 3 zákona o ERP.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X