Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od januára už musia mať ešpézetky aj bagre, traktory a pracovné stroje

Od januára už musia mať ešpézetky aj bagre, traktory a pracovné stroje
Ilustračné foto SITA/AP
3. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od januára musia mať tabuľku s evidenčným číslom takmer všetky vozidlá, s ktorými chce ich majiteľ jazdiť po cestách.

 
Nová povinnosť sa dotkne napríklad snežných skútrov, pracovných strojov v stavebníctve či prípojných vozidiel. Uľahčí sa tak identifikácia vozidiel aj ich pohyb v cudzine.
 

Vozidlá musia byť evidované aj pre pohyb na lesných cestách

Cieľom novej právnej úpravy je, aby boli všetky motorové vozidlá jazdiace na pozemných komunikáciách, evidované. „Vďaka tomu budú všetky vozidlá rýchlo a ľahko identifikovateľné, čo pomôže napríklad pri pátraní po ukradnutých vozidlách. Rovnako sa zvýši aj bezpečnosť cestnej premávky, keďže vozidlá s evidenčnými číslami musia absolvovať technické kontroly. Dôležitý je i ekologický rozmer, lebo bude potrebné vykonávať aj emisné kontroly,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Andrej Holák.
 
 
Spresnil, že technickú ani emisnú kontrolu nemusia absolvovať samohybné pracovné stroje. Samohybné pracovné stroje vďaka označeniu tabuľkou so zvláštnym evidenčným číslom už po novom nebudú potrebovať výnimky na prejazd po všetkých cestách II. triedy a po cestách I. triedy (okrem pondelka až piatka od 7.00 do 9.00 hod. a v piatok a v nedeľu od 16.00 do 20.00 hod.) . 
 
Zároveň sa uľahčí aj pohyb a registrácia v zahraničí. Vozidlá prihlásené do evidencie a vybavené evidenčným číslom totiž získajú harmonizovaný registračný doklad, ktorý je v medzinárodnej premávke plne akceptovaný a umožňuje jazdiť do cudziny. Navyše v rámci voľného pohybu tovaru v EÚ môžu byť tieto vozidlá bez akýchkoľvek problémov preregistrované do ostatných členských štátov. 
 
Povinnosť prihlásiť do konca roka 2012 do evidencie všetky vozidlá stanovila novela zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Týka sa vozidiel v kategóriách L, M, N, O, T, C, R, Ps a Ls (vrátane motocyklov, traktorov, pracovných strojov, snežných skútrov a pod.), ktoré neboli prihlásené do evidencie vozidiel a mali vydané technické osvedčenie vozidla, pričom ich majiteľ chce používať v cestnej premávke po 1. januári 2013. Rozumejú sa tým nielen klasické cesty, ale aj lesné či poľné cesty. 
 
Výnimku z tejto povinnosti majú len vozidlá kategórie L1e vyrobené pred 1. januárom 2000, teda malé motocykle, ktorých konštrukčná rýchlosť neprevyšuje 45 km/h a zdvihový objem motora neprekračuje 50 cm3. Povinnosť zaevidovať ich bola odložená do konca roka 2020. Odklad do konca 2016 získali aj vozidlá kategórie Ps (pracovné stroje samohybné) používané v poľnohospodárstve. Ide napríklad o obilné kombajny, stroje na zberanie zemiakov či hrozna. Výnimka neplatí pre ostatné pracovné stroje samohybné, ktoré sa používajú v stavebníctve, pri opravách vodovodov, plynovodov, elektrických káblov, opravách ciest a podobne, informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X