Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odvody z hazardných hier sa v budúcom roku zvýšia

Ilustračné foto SITA/AP
5. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Do praxe sa zavedú aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí v stredu schválili novelu zákona o hazardných hrách.

 
Novela pripravená ministerstvom financií by mala po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2013.
 

Zvýši sa aj paušálny odvod za výherné prístroje

Novelou sa zvyšuje odvod z hernej istiny pri stávkových hrách a charitatívnej lotérii z 5,5 % na 6 %, pričom pri kurzových stávkach sa zvyšuje odvod z hernej istiny z 5 % na 5,5 %. Nezvyšuje sa však odvod z hernej istiny pri dostihových stávkach, ktorý ostáva na úrovni 1 %. Rezort financií navrhol taktiež zvýšiť paušálny odvod do štátneho rozpočtu za každý výherný prístroj z 1 900 eur na 2 100 eur. Na základe novely sa zvyšuje aj odvod z prevádzkovania hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčom, ako aj odvod z prevádzkovania videohier. 
 
 

Zmeny v reklame na hazard

V rámci opatrení, ktoré by mali vplývať na znižovanie záujmu ľudí o účasť na hazardných hrách, rezort financií napríklad sprísňuje možnosť umiestnenia reklamy upozorňujúcej na výšku výhry alebo na možnosť získania výhry. A to tak, aby nebola viditeľná z vonkajšej strany budov, resp. priestorov, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry. „Ide najmä o rôzne jackpotové tabule, reklamné tabule, či iné tabule s pohyblivým alebo blikajúcim textom, ktoré oznamujú výšku možnej výhry,“ spresňuje rezort financií. Ďalším z opatrení je povinnosť pre prevádzkovateľov hazardných hier zverejniť pre hráčov na herných zariadeniach informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí. 
 

Opozičné návrhy neprešli

V rámci hlasovania však neprešlo viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložili opoziční poslanci. Poslanec KDH Pavol Zajac napríklad navrhol ponechať kontrolnú úlohu pre daňové úrady a rozšíriť kontrolnú úlohu aj na obec. Taktiež chcel presadiť, aby prevádzkový čas herne schvaľovala obec. Poslanci z hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic a Jana Žitňanská navrhovali zakázať prevádzkovanie herní vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež či ubytovní mládeže.
 
V novele sa ale napríklad upresňuje aj pôsobnosť obce v oblasti hazardných hier, precizujú sa informačné výstupy Finančného riaditeľstva SR predkladané ministerstvu financií a zavádzajú sa ďalšie spresnenia vyplývajúce z poznatkov z praxe. Ide napríklad o používanie pojmu kasína, vyčíslenie základného imania v eurách, či o postupy pri nakladaní s finančnou zábezpekou.
 
Poslanci NR SR podporili aj pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý navrhol zmeny pri obmedzovaní hazardu. Obce tak budú môcť vydať všeobecne záväzné nariadenie obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier v prípade, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu podporí najmenej 30 percent obyvateľov. Rezort financií pôvodne v novele navrhoval, aby vytlačenie hazardu z obcí bolo podmienené referendom. „Petícia oproti referendu sa javí ako pružnejšia, prístupnejšia pre občanov a z toho dôvodu vhodnejšia,“ odôvodnil zmenu Kamenický.  
 

Prevádzkovateľom sa zmeny nepáčia

Prijatá novela zákona o hazardných hrách je pre prevádzkovanie výherných automatov opäť podstatne tvrdšia ako tá predchádzajúca. „Napriek spochybňovaniu tejto skutočnosti prijaté ustanovenia jednoznačne obmedzujú a limitujú tento druh podnikania. A to zvýšeným odvodovým zaťažením na úrovni európskeho maxima alebo limitáciou počtov zariadení, či povinnosťou prijať stovky nových zamestnancov ako stály dozor,“ povedala hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Beáta Obradovičová.
 
Schválená novela zákona ponecháva obciam možnosť zakázať tento druh podnikania na svojom území. „Akceptujeme to, no obávame sa, že práve rôzne petície budú pre populistických politikov nástrojom na jednoduché zviditeľnenie sa,“ dodala Obradovičová. 
 

Menia sa aj stavebné poplatky

Prešiel aj pozmeňujúci návrh Petra Náhlika (Smer-SD), ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti. Tieto zmeny pôvodne predstavila podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ktorá neskôr svoj pozmeňujúci návrh stiahla. Zmajkovičová si za predstavené zmeny vyslúžila kritiku opozície, keďže Smer týmto krokom napríklad podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. „To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil v rozprave k novele minulý týždeň Kaník. Chybu pri príprave pôvodných zmien v oblasti stavebných poplatkov pripustil aj minister financií Peter Kažimír. „Vždy je lepšie sa vrátiť z kratšej cesty,“ vyhlásil v utorok Kažimír, pričom vyjadril ľútosť v súvislosti s predchádzajúcou chybou a ospravedlnil sa za ňu. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X