Kto musí platiť DPH v roku 2022 a aké má povinnosti?
S daňou z pridanej hodnoty sa stretáva každý. V konečnom dôsledku ju platí vždy nakoniec spotrebiteľ – najčastejšie občan. Do štátneho rozpočtu ju však odvádzajú osoby, ktorým to určuje zákon o dani z pridanej hodnoty. Jedným z najdôležitejších paragrafov v zákone o DPH je § 69. Tento predpis ustanovuje povinnosti pre osoby povinné platiť DPH správcovi dane. Ako ďalej zistíte, povinnosti odvádzať DPH nevyplývajú len platiteľom, ale povinnosť platiť DPH ,má napríklad aj fyzická osoba. Na účely tohto článku sa zameriame na povinnosti, ktoré vznikajú na Slovensku. V niektorých prípadoch totiž vzniká povinnosť registrácie v inom štáte. V súčasnosti v danej oblasti nie sú na rok 2022 plánované žiadne zmeny.
Platiteľ DPH
Najviac povinností majú platitelia DPH. Platiteľom DPH sa osoba stáva vtedy, ak je registrovaná podľa § 4 a § 5 zákona o DPH. Odsek 1 § 69 hovorí, že platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň, ak tento zákon neustanovuje inak. Z toho teda vyplýva, že ak:
- ide o platiteľa DPH
- miesto dodania tovaru alebo služby je na Slovensku
- nejde o oslobodené dodanie
- neuplatňuje sa prenos daňovej povinnosti,
tak platiteľ je povinný k cene tovaru alebo služby pripočítať DPH a odviesť ju do štátneho rozpočtu. Tu však povinnosti platiteľa DPH nekončia. Medzi ďalšie povinnosti platiteľov DPH patria napríklad:
- povinnosť podávať kontrolný výkaz, v ktorom uvedú dodania
- povinnosť podávať súhrnný výkaz pri dodaniach tovarov a služieb do iných krajín Európskej únie
- viesť záznamy pre účely DPH
- vystavovať faktúry s presnými náležitosťami podľa zákona
- uplatniť prenos daňovej povinnosti pri vymedzených tovaroch a službách
- uplatniť samozdanenie pri prijatých tovaroch a službách od platiteľa v tých prípadoch, ktoré určuje zákon.
Osoba identifikovaná pre daň
Špeciálne postavenie v zákone o dani z pridanej hodnoty majú osoby identifikované pre daň. Ide o identifikáciu podľa § 7 alebo § 7a. Tieto osoby majú pridelené identifikačné číslo pre DPH (na začiatku je predpona SK), ale nemajú postavenie platiteľa. Najväčším rozdielom je fakt, že nemajú nárok na odpočet DPH z prijatých tovarov a služieb. DPH riešia len pri prijatí tovaru alebo služby z iného štátu. K cene musia pripočítať výšku DPH a odviesť ju do štátneho rozpočtu. Dôvodom tohto postupu je spoločná európska smernica o DPH, ktorá ukladá povinnosť zdaniť tovary a služby tam, kde sa skutočne spotrebujú.
Povinnosť registrácie vzniká už pred prijatím tovaru a služby nasledovne:
- Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 eur.
- Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa paragrafu 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
- Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa paragrafu 7.
Oproti klasickému platiteľovi majú tieto osoby aspoň tú výhodu, že nemusia podávať kontrolný výkaz. Inak všetky ostatné povinnosti sú zachované.
Príklad:
Slovenský živnostník – neplatiteľ DPH vykonáva programátorské služby. Reklamné služby mu poskytuje firma z Českej republiky. Pred prijatím služby je živnostník povinný zaregistrovať sa podľa § 7a a z prijatej služby odviesť DPH na Slovensku.
Neplatiteľ DPH
Ako sme mohli vidieť vyššie, aj neplatiteľ DPH má svoje povinnosti. Dokonca však môže vzniknúť aj taká situácia, že neplatiteľ DPH – podnikateľ, má povinnosť odviesť DPH, aj keď nemusí byť zaregistrovaný a nemá pridelené identifikačné číslo pre daň. Najčastejšie ide o prípad prijatia služby neplatiteľom od zahraničnej osoby z tretieho štátu. Zákon o DPH neukladá v tomto prípade povinnosť identifikácie pre DPH. Povinnosť odviesť daň z prijatej služby však ostáva zachovaná, ak ide o službu s miestom dodania na Slovensku. Podnikateľ je povinný podať daňové priznanie do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po prijatí služby a v rovnakom termíne aj daň zaplatiť.
Fyzická osoba – občan
Špecifickým prípadom je kúpa nového dopravného prostriedku z iného členského štátu EÚ. Toto je jediný prípad, kedy aj bežný občan má povinnosť odviesť DPH a podať daňové priznanie. Tento administratívny postup sa nedá nijakým spôsobom obísť, nakoľko prihlásenie dopravného prostriedku podlieha zaplateniu dane. Povinnosť podať daňové priznanie určuje občanovi § 78 ods. 4 zákona o DPH:
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.