Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kto musí platiť DPH v roku 2022 a aké má povinnosti?

Osoby povinné platiťDPH
osoby povinné platiťDPH
8. decembra 2021 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

S daňou z pridanej hodnoty sa stretáva každý. V konečnom dôsledku ju platí vždy nakoniec spotrebiteľ – najčastejšie občan. Do štátneho rozpočtu ju však odvádzajú osoby, ktorým to určuje zákon o dani z pridanej hodnoty. Jedným z najdôležitejších paragrafov v zákone o DPH je § 69. Tento predpis ustanovuje povinnosti pre osoby povinné platiť DPH správcovi dane. Ako ďalej zistíte, povinnosti odvádzať DPH nevyplývajú len platiteľom, ale povinnosť platiť DPH ,má napríklad aj fyzická osoba. Na účely tohto článku sa zameriame na povinnosti, ktoré vznikajú na Slovensku. V niektorých prípadoch totiž vzniká povinnosť registrácie v inom štáte. V súčasnosti v danej oblasti nie sú na rok 2022 plánované žiadne zmeny.

Platiteľ DPH

Najviac povinností majú platitelia DPH. Platiteľom DPH sa osoba stáva vtedy, ak je registrovaná podľa § 4 a § 5 zákona o DPH. Odsek 1 § 69 hovorí, že platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň, ak tento zákon neustanovuje inak. Z toho teda vyplýva, že ak:

 • ide o platiteľa DPH
 • miesto dodania tovaru alebo služby je na Slovensku
 • nejde o oslobodené dodanie
 • neuplatňuje sa prenos daňovej povinnosti,

tak platiteľ je povinný k cene tovaru alebo služby pripočítať DPH a odviesť ju do štátneho rozpočtu. Tu však povinnosti platiteľa DPH nekončia. Medzi ďalšie povinnosti platiteľov DPH patria napríklad:

 • povinnosť podávať kontrolný výkaz, v ktorom uvedú dodania
 • povinnosť podávať súhrnný výkaz pri dodaniach tovarov a služieb do iných krajín Európskej únie
 • viesť záznamy pre účely DPH
 • vystavovať faktúry s presnými náležitosťami podľa zákona
 • uplatniť prenos daňovej povinnosti pri vymedzených tovaroch a službách
 • uplatniť samozdanenie pri prijatých tovaroch a službách od platiteľa v tých prípadoch, ktoré určuje zákon.

Osoba identifikovaná pre daň

Špeciálne postavenie v zákone o dani z pridanej hodnoty majú osoby identifikované pre daň. Ide o identifikáciu podľa § 7 alebo § 7a. Tieto osoby majú pridelené identifikačné číslo pre DPH (na začiatku je predpona SK), ale nemajú postavenie platiteľa. Najväčším rozdielom je fakt, že nemajú nárok na odpočet DPH z prijatých tovarov a služieb. DPH riešia len pri prijatí tovaru alebo služby z iného štátu. K cene musia pripočítať výšku DPH a odviesť ju do štátneho rozpočtu. Dôvodom tohto postupu je spoločná európska smernica o DPH, ktorá ukladá povinnosť zdaniť tovary a služby tam, kde sa skutočne spotrebujú.

Povinnosť registrácie vzniká už pred prijatím tovaru a služby nasledovne:

 • Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 14 000 eur.
 • Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa paragrafu 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
 • Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa paragrafu 7.

Oproti klasickému platiteľovi majú tieto osoby aspoň tú výhodu, že nemusia podávať kontrolný výkaz. Inak všetky ostatné povinnosti sú zachované.

Príklad:

Slovenský živnostník – neplatiteľ DPH vykonáva programátorské služby. Reklamné služby mu poskytuje firma z Českej republiky. Pred prijatím služby je živnostník povinný zaregistrovať sa podľa § 7a a z prijatej služby odviesť DPH na Slovensku.

Neplatiteľ DPH

Ako sme mohli vidieť vyššie, aj neplatiteľ DPH má svoje povinnosti. Dokonca však môže vzniknúť aj taká situácia, že neplatiteľ DPH – podnikateľ, má povinnosť odviesť DPH, aj keď nemusí byť zaregistrovaný a nemá pridelené identifikačné číslo pre daň. Najčastejšie ide o prípad prijatia služby neplatiteľom od zahraničnej osoby z tretieho štátu. Zákon o DPH neukladá v tomto prípade povinnosť identifikácie pre DPH. Povinnosť odviesť daň z prijatej služby však ostáva zachovaná, ak ide o službu s miestom dodania na Slovensku. Podnikateľ je povinný podať daňové priznanie do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po prijatí služby a v rovnakom termíne aj daň zaplatiť.

Fyzická osoba – občan

Špecifickým prípadom je kúpa nového dopravného prostriedku z iného členského štátu EÚ. Toto je jediný prípad, kedy aj bežný občan má povinnosť odviesť DPH a podať daňové priznanie. Tento administratívny postup sa nedá nijakým spôsobom obísť, nakoľko prihlásenie dopravného prostriedku podlieha zaplateniu dane. Povinnosť podať daňové priznanie určuje občanovi § 78 ods. 4 zákona o DPH:

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dane s.r.o.dane SZČOdaňové povinnostiknow-howknowhowosoby povinné platiť DPHPrémiový obsahrok 2022

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X