Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Penzistom sa po výstupe z 2. piliera zvýši dôchodok od Sociálnej poisťovne

Penzistom sa po výstupe z 2. piliera zvýši dôchodok od SP
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

V prípade, že zo sporivého piliera vystúpi poberateľ invalidnej penzie, suma jeho invalidného dôchodku sa tým nezvýši.

O prepočet dôchodku pri vystúpení z 2. piliera nie je potrebné osobitne žiadať

Ak z druhého piliera vystúpi sporiteľ, ktorý je už poberateľom starobného alebo predčasného starobného dôchodku a tento dôchodok mu Sociálna poisťovňa (SP) znížila pre jeho účasť v druhom pilieri, poisťovňa mu jeho dôchodok po vystúpení prepočíta tak, ako keby nikdy nebol v druhom pilieri. Informuje o tom Sociálna poisťovňa.

„Prepočet vyplácaného dôchodku vykoná Sociálna poisťovňa automaticky potom, ako budú na jej účet dôchodkovou správcovskou spoločnosťou prevedené povinné príspevky,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. O prepočet dôchodku z tohto dôvodu teda nie je potrebné osobitne žiadať. 

TIP na eBook: Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku

V prípade, že zo sporivého piliera vystúpi poberateľ invalidnej penzie, suma jeho invalidného dôchodku sa tým nezvýši. „Na určenie sumy invalidného dôchodku nemalo vplyv, či bola osoba zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení. Znamená to, že suma invalidného dôchodku poistenca po vystúpení poistenca z druhého piliera ostane nezmenená,“ doplnil pre agentúru SITA Višváder.

Ak tento poistenec však podľa neho v budúcnosti požiada o priznanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, ich suma sa určí tak, akoby nikdy sporiteľom nebol. Teda sa nebude znižovať o pomernú časť za obdobie starobného dôchodkového sporenia. 

Most -Híd vyzve prezidenta nepodpísať otvorenie 2. piliera

Novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou v zrýchlenom konaní tento týždeň parlament schválil otvorenie druhého dôchodkového piliera, by mal prezident SR Andrej Kiska vrátiť do parlamentu. Tvrdí to strana Most-Híd, ktorá k tomu vyzve prezidenta listom. „Každé otvorenie druhého piliera čoraz viac destabilizuje dvojpilierový dôchodkový systém. Toto je nezodpovedné a nekorektné voči občanom,“ uvádza sa v stanovisku strany Most-Híd. 

TIP na eBook: Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!

Vláda by podľa opozičnej strany mala predložiť návrh zákona, ktorý by stanovil, kto do druhého piliera patrí a kto nie. „Zároveň je nutné nastaviť legislatívu tak, aby sa dôchodky z prvého piliera nekrátili nevýhodným pomerom pre sporiteľov,“ tvrdí strana Most-Híd. 

Odborári zákon podporujú

Predstavenstvo Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) víta rozhodnutie Národnej rady SR o otvorení druhého piliera. Odborári zároveň vyzývajú prezidenta, aby schválenú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení podpísal. Ako tvrdí KOZ, už v minulosti upozorňovala na to, že až pre 70 % zamestnancov, ktorí poberajú mzdu pod úrovňou priemernej mzdy, bude sporenie na dôchodok nevýhodné. 

Sporitelia budú môcť počas otvorenia druhého piliera od 15. marca do 15. júna tohto roka doručiť Sociálnej poisťovni písomné oznámenie, ktorého obsahom je prejav vôle nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, teda vystúpiť z druhého piliera. Tlačivo Sociálnej poisťovne určené k výstupu bude dostupné v každej pobočke Sociálnej poisťovne a na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

Doručením tohto oznámenia Sociálnej poisťovni sporiteľovi zaniknú účasť na starobnom dôchodkovom sporení spätne odo dňa vzniku jeho účasti, právne postavenie sporiteľa a zmluva o starobnom dôchodkovom sporení. Prejav vôle sporiteľa nie je možné vziať späť. 

Povinné príspevky za fyzickú osobu, ktorá vystúpi z druhého piliera, prevedie dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou mal sporiteľ uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. Príspevky vrátené Sociálnej poisťovni sa budú považovať za poistné zaplatené na starobné poistenie za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení.

Starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok fyzickej osoby, ktorá vystúpi z kapitalizačného piliera, nebude znížený za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení v druhom pilieri.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X