Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Platobný styk v podnikaní

Platobný styk v podnikaní
Dáša Poláková, ČSOB
2. júna 2014 Tlačiť

Na čo si dávať pozor pri platobnom styku?

Som živnostník, platby si robím zvyčajne sám cez elektronické bankovníctvo. Ako môžem ešte viac  zefektívniť tieto aktivity? Na čo si mám dávať pozor?

Prioritou podnikateľa je uskutočniť platby dodávateľom načas, ako aj vedieť, kedy mu budú pripísané prostriedky za tovar od jeho odberateľov.

Ak uskutočňujete prevod na iný účet v tej istej banke, môžete počítať s tým, že odoslaná platba bude príjemcovi pripísaná na účet ešte v ten istý deň. Dôležité je, aby ste prevod zadali v rámci bankou stanovenej lehoty. Iba v tomto prípade banka garantuje, že daná platba bude prijímateľovi pripísaná v ten istý pracovný deň. Dobrou správou je, že tieto lehoty sú štandardne dlhšie pre platby zadané prostredníctvom elektronických kanálov, takže platby môžete zadávať aj v neskorších popoludňajších hodinách.

Pri platbe do inej banky v SR budú príjemcovi pripísané prostriedky na účet v nasledujúci pracovný deň po dni, ako odošlete platobný príkaz. Opätovne je potrebné dodržať čas zadania prevodu v rámci bankou stanovenej lehoty.

Odporúčame overiť  si vo vašej banke lehoty na zadávanie prevodných príkazov, aby ste vaše platby odoslali načas a nepokazili si reputáciu podnikateľa, ako aj neboli vystavení sankciám za omeškanie zo strany vašich dodávateľov.

Mám zahraničných obchodných partnerov v Nemecku a Česku, ale bojím sa vysokých nákladov na platby do zahraničia a dlhých lehôt pre vykonanie prevodov. Čo s tým?

V prípade obchodovania so zahraničím je pre podnikateľa výhodné realizovať platby v rámci SEPA krajín a v mene EUR. Poplatky za takéto platby sú na úrovni poplatkov za prevody v rámci SR a príjemca obdrží platbu v nasledujúci pracovný deň.  Medzi SEPA krajiny patria krajiny EÚ a krajiny Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

V prípade platby z účtu vedeného v ČSOB SR v prospech klienta ČSOB ČR je mimoriadnou výhodou to, že príjemcovi sú pripísané prostriedky ešte v daný pracovný deň.

Ako mám jednoducho a rýchlo zadať platbu?

Prevody v rámci SR ako aj do zahraničia môžete zadať priamo na pobočke, ale efektívnejšie a pohodlnejšie je využitie elektronického bankovníctva.  Získate tak niekoľko výhod. Šetríte váš čas a zároveň ušetríte aj na poplatkoch za prevod, pretože cena za elektronický prevod je výrazne nižšia ako cena za podanie papierového prevodu na pobočke. A navyše máte na zadanie prevodu viac času, pretože lehoty pre spracovanie elektronických platieb v daný deň sú štandardne dlhšie ako tie na pobočke.

Navyše v rámci ČSOB Internetbanking 24 získate aj aplikáciu ČSOB SmartBanking, ktorá je určená pre smartphony a tablety. Prístup k službám elektronického bankovníctva tak máte kedykoľvek a platbu môžete zadať skutočne kdekoľvek.

Viac informácií o výhodných podnikateľských úveroch so zárukou EÚ sa dozviete na www.csob.sk alebo v ktorejkoľvek pobočke ČSOB.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Výhodné úvery a účty"

Zobraziť všetky články v seriáli "Výhodné úvery a účty"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X