Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Platy zamestnancov Železníc SR stúpnu o dvadsať eur

Platy zamestnancov Železníc SR stúpnu o dvadsať eur
Ilustračné foto SITA
22. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) budú mať v tomto roku mierne vyššiu priemernú mzdu.
 
Podľa novej kolektívnej zmluvy na rok 2013, ktorú vedenie podniku a jedenásť odborových organizácií podpísali v pondelok po náročných vyjednávaniach, mzdové tarify pracovníkov sa zvýšia o pevnú sumu 20 eur.
 

Priemerná mesačná mzda v ŽSR vlani dosiahla 812,42 eura

„Tento rok, možno viac ako v minulosti, bolo potrebné využiť silu argumentov a zhodnotiť efektívne pre a proti za každú zmluvnú stranu. Výsledkom je najmä dohoda v oblasti miezd,“ informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Železnice budú poskytovať odstupné zamestnancom v súlade so Zákonníkom práce. Podľa spoločnosti zachované zostávajú aj všetky sociálne istoty pracovníkov.
 

 
„Môžeme konštatovať, že aj tento rok, aj napriek tomu, že sme využili zákonnú možnosť konania pred sprostredkovateľom, zmluvné strany našli vo finále spoločnú reč. Cieľom zamestnávateľa, ktorý na základe dohodnutých kompromisov podporili aj odborové organizácie, je zachovať v zodpovedajúcom rozsahu sociálne zabezpečenie zamestnancov,“ dodala Pavliková. Kolektívna zmluva ŽSR nadobudne účinnosť 1. mája 2013. 
 
Priemerná mesačná mzda v ŽSR vlani dosiahla 812,42 eura a medziročne sa zvýšila o 5,4 %, resp. o 41,87 eur. Železnice plánovali, že v tomto roku priemerná mzda zamestnancov dosiahne 828,10 eur a oproti vlaňajšku sa mala zvýšiť o 15,68 eur, resp. o 1,9 %. Pred dvoma rokmi zamestnanci spoločnosti zarábali v priemere 770,55 eura. 
 

ŽSR majú takmer 15 tisíc zamestnancov

Železnice vlani vynaložili na mzdy bez vplyvu rezerv celkom 141,1 mil. eur, čo bolo medziročne menej o 3,5 %, alebo o 5,17 mil. eur. Mzdové náklady v podniku v roku 2011 dosiahli 146,28 mil. eur. Plánované výdavky na mzdy v tomto roku by mali dosiahnuť 144,09 mil. eur, čo by bolo viac o 2,1 %. Spoločnosť v minulom roku použila na osobné náklady podľa slovenských účtovných štandardov 206,91 mil. eur. Oproti roku 2011 to bolo menej o 5,7 %, resp. o 12,54 mil. eur. Pred dvoma rokmi osobné náklady dosiahli 219,45 mil. eur. ŽSR plánovali v tomto roku osobné náklady v objeme 212,95 mil. eur, čo by oproti vlaňajšku znamenalo zvýšenie o 2,9 %, čiže o 6,04 mil. eur. 
 
Evidenčný počet zamestnancov ŽSR vlani klesol medziročne o 577 na 14 421 k 31. decembru 2012. V tomto roku spoločnosť neplánuje hromadné prepúšťanie. Od začiatku revitalizácie koncom roku 2010 z pôvodných 17 tis. zamestnancov ŽSR odišlo doteraz okolo 2 600 pracovníkov. Masové prepúšťanie bolo súčasťou ozdravovania a škrtania nákladov. Železnice mali k 1. marcu tohto roka 14 413 zamestnancov, koncom roku 2011 zamestnávali ešte 15 tis. ľudí. 
 
Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 rozhodnutím vlády SR o zriadení štátneho podniku. Od 1. januára 2002 sa na základe Projektu transformácie a reštrukturalizácie rozdelili na dva samostatné subjekty – ŽSR a Železničnú spoločnosť, a.s. ŽSR majú základné imanie 800,17 mil. eur, spravujú a prevádzkujú železničnú infraštruktúru, vrátane tratí a staníc.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X