Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet auditovaných spoločností sa nezníži

Počet auditovaných spoločností sa nezníži
Fotobanka Pixmac
24. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Počet podnikateľských subjektov, ktorým zákon ukladá povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom, mohol klesnúť zo súčasných približne 6,5 tis. na dvetisíc.
 
Navrhovali to opoziční poslanci za SaS Richard Sulík, Jozef Mihál a Ľubomír Galko v novele zákona o účtovníctve, ktorú však poslanci Národnej rady SR neposunuli ani do druhého čítania.
 

S novelou nesúhlasilo ministerstvo financií 

Liberáli chceli zvýšením hranice pre povinný audit znížiť administratívne zaťaženie, ktoré sa týka približne 4,5 tis. podnikateľských subjektov a takisto zlepšiť podnikateľské prostredie. Návrh novely zákona predpokladal úsporu pre podnikateľské subjekty 22 mil. eur, pričom jeden subjekt by mal na audite ušetriť 1 160 až 15 000 eur.
 
Poslanci za SaS navrhovali zvýšenie hranice pri každej jednej z troch podmienok, ktoré vplývajú na povinnosť spoločností mať účtovnú závierku preverenú audítorom. Liberáli navrhovali zvýšenie hranice pri majetku spoločnosti zo súčasného 1 mil. eur na 4 mil. eur, zvýšenie čistého obratu zo súčasných 2 mil. eur na 8,8 mil. eur a počet zamestnancov zo súčasných 30 na 50. Podnikateľskému subjektu vzniká povinnosť mať účtovnú závierku overenú audítorom, ak splní dve z týchto troch podmienok. 
 

 
S návrhom novely zákona však nesúhlasilo Ministerstvo financií SR. „Zvýšenie súčasne platných podmienok pre povinné overovanie účtovných závierok audítorom v obchodných spoločnostiach a družstvách o viac ako štvornásobok nie je pre slovenskú ekonomiku primerané vzhľadom na to, že povinnosť overenia účtovných závierok audítorom sa už v súčasnosti týka len 3,6 % účtovných jednotiek a po zvýšení podmienok by sa povinnosť auditu týkala iba 0,94 %,“ uviedlo v stanovisku k návrhu ministerstvo financií. 
 
So zvýšením hranice pre povinný audit nesúhlasila ani Slovenská komora audítorov, ktorá ešte v júni tohto roka uviedla, že zvýšením hraníc by bola ohrozená podstata a existencia audítorskej profesie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X