Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počiatek chce čierne listiny nespoľahlivých firiem

Počiatek chce čierne listiny nespoľahlivých firiem
Fotobanka Pixmac
1. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zástupcovia stavebných firiem vyslovili tajným hlasovaním nespokojnosť s aktivitami vlády na podporu rastu domáceho stavebníctva.

 
Krízu v stavebníctve môžu podla ministra dopravy Jána Počiatka zachrániť eurofondy.
 

Firmy bez skúseností cez obstarávanie neprejdú

Stavbári sú nespokojní aj s tým, že zákazky v sektore získavajú rôzni podnikavci bez skúseností a vlastných stavebných kapacít. „Jediné, čo môžeme urobiť, je odbúrať to v rámci obstarávania,“ uviedol minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD)na tsretnutí lídrov slovenského stavebníctva s tým, že sa sprísnia podmienky pre účasť vo verejných súťažiach. Kritizoval bývalú vládu, že cez novelu zákona o verejnom obstarávaní uvoľnila cestu do tendrov aj firmám, ktoré nemajú zázemie alebo personál a vedia využívať referencie iných firiem. Vzniknúť majú tzv. čierne listiny pre nespoľahlivé firmy, ktoré v minulosti pochybili. Plán vlády, sa má pritom týkať verejného obstarávania nielen v stavebníctve.
 
 

Stavbári sa spoliehajú na vládu

Samotní stavbári pritom  očakávajú od vlády, ako aj rezortu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pomoc v podobe väčšieho objemu verejných zákaziek na zmiernenie krízy v odvetví. Opakovane žiadajú vypracovanie nového stavebného zákona a zlepšenie podmienok verejného obstarávania. Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč považuje za hlavnú príčinu pokračujúceho prepadu výkonov nedostatok zákaziek na využitie súčasnej kapacity stavebných firiem. Situácia sa podľa odhadov nezlepší ani o rok, keď stavbári predpokladajú ďalší pokles stavebnej produkcie priemerne o 6 %.
 

Záchranu majú zariadiť eurofondy

Podľa ministra dopravy Jána Počiatka kríza v stavebníctve je spôsobená najmä poklesom dopytu v privátnom sektore, ktorý však vláda nedokáže nahradiť. Považuje za alibistické domnievať sa, že štát bude mať toľko peňazí, aby mohol zachrániť celý stavebný sektor. „Štát má určité možnosti, ktoré sú definované sumou európskych peňazí, ktoré máme k dispozícii. Našou absolútnou prioritou je vyčerpať ich do posledného eura. To je maximum, čo vieme urobiť, čo sa týka priamych finančných prostriedkov,“ povedal minister. Pripustil aj využívanie projektov verejno-súkromného partnerstva, ale za problém označil zdedenú pripravenosť výstavby diaľnic po bývalej vláde. 
 
Zástupcovia stavebných firiem na stretnutí vyslovili tajným hlasovaním nespokojnosť s aktivitami vlády na podporu rastu domáceho stavebníctva. Najhoršiu známku v stupnici od jednotky po päťku dalo kabinetu Roberta Fica v tejto oblasti 66 % hlasujúcich a najlepšiu nikto. „Je úplne jasné, aký výsledok musel byť,“ zareagoval Počiatek. Problémy podľa neho má nielen stavebníctvo, ale aj iné sektory. 
 
Predseda KDH a exminister dopravy Ján Figeľ povedal, že stavebníctvo prežíva ťažké roky, ktoré súvisia aj s recesiou v Európskej únii, ale aj so samotným sektorom. „Je potrebná nová legislatíva, viac investícií aj verejných, štátnych aj súkromných. Štát by mal urobiť viac hlavne z hľadiska intenzity, efektívnosti a rýchlosti využitia európskej pomoci,“ uviedol. Eurofondy by podľa neho mohli stavebníctvu vrátiť dynamiku a pomôcť riešiť súčasnú situáciu. „Využitie eurofondov na Slovensku je pomalé a veľmi často sprevádzané skôr škandálmi alebo otáznikmi o efektívnosti, resp. účelnosti využitia jednotlivých programov,“ dodal Figeľ. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X