Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podiel výdavkov na dôchodky stúpne do roku 2060 o tretinu

Ilustračné foto: SITA
15. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zlom demografickej krivky má nastať v roku 2035 až 2040

Podiel výdavkov na vyplácanie dôchodkov na celkových výdavkoch štátneho rozpočtu na Slovensku do roku 2060 stúpne zo súčasných 8,2 % na 10,9 %. V rámci okrúhleho stola o dôchodkovom systéme to uviedol štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian. „Je to nárast peňazí, ale do roku 2060,“ povedal.

Zlom demografickej krivky podľa neho nastane v roku 2035 až 2040. „Vtedy začína tá demografia vyzerať zložitejšie,“ upozornil. O prvý pilier sa však neobáva. „Každá zodpovedná vláda bude mať záujem udržať prvý pilier ako pilier, ktorý zabezpečí stabilitu pre budúce dôchodky,“ tvrdí Burian.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce a sociálnych vecí je v súčasnosti pomer priemerného zárobku voči priemernému starobnému dôchodku na úrovni 47 %. Európska komisia podľa Buriana odporúča, aby bola hranica priemernej miery náhrady predošlého príjmu vo forme dôchodku na úrovni 50 %, pričom minimálna hranica je 40 %. „Slovensko sa bude pohybovať niekde v tomto intervale a žiadne katastrofické scenáre najbližších 15 rokov neočakávame,“ uviedol Burian. 

Ekonóm z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž upozornil na to, že vzhľadom na budúci demografický vývoj bude čoraz ťažšie udržať súčasnú mieru náhrady príjmu v podobe dôchodku. „Takáto miera náhrady nebude dlhodobo udržateľná,“ povedal. Súčasná podoba prvého, štátneho piliera, je podľa neho udržateľná možno 10 až 15 rokov.

Podľa prognózy Európskej komisie z roku 2012 má byť podľa Baláža v roku 2060 na Slovensku pomer priemerného dôchodku voči priemernej mzde len na úrovni 28 %. Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí však toto číslo spochybňuje. „Nie je to korektný údaj,“ povedal Burian.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X