Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sporitelia v 2. pilieri majú mať nižší minimálny dôchodok

Sporitelia v 2. pilieri majú mať nižší minimálny dôchodok
Senior secretary at work Fotobanka Pixmac
24. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa Ministra Richtera by mohli sporitelia pôvodný návrh zneužiť tak, že by sa pri investovaní uchýlili k morálnemu hazardu, keďže by mali minimálny dôchodok od štátu garantovaný.

Do dôchodkového príjmu sa nemajú započítavať doživotné penzie z 2. piliera

Parlamentný sociálny výbor v utorok schválil pozmeňujúci návrh predsedu výboru Jána Podmanického (Smer-SD), podľa ktorého budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.

Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pritom pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nemajú započítavať doživotné penzie z druhého piliera. 

„Myslíme si, že je to spravodlivý princíp,“ povedal Podmanický. Ak by podľa neho platil pôvodný vládny návrh na rovnaký minimálny dôchodok pre prvopilierových aj druhopilierových penzistov, podporilo by sa tým to, že v druhom pilieri by zostali aj ľudia, korí tam nemajú čo robiť. Viedlo by to podľa Podmanického k navádzaniu na nezodpovedný prístup a podporilo by sa tým špekulovanie ľudí s nízkymi príjmami. 

Ako uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, pozmeňujúci návrh je reakciou na to, aké pripomienky zazneli od opozičných poslancov počas prvého čítania k vládnemu návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

Podľa neho by mohli sporitelia pôvodný návrh zneužiť tak, že by sa pri investovaní uchýlili k morálnemu hazardu, keďže by mali minimálny dôchodok od štátu garantovaný. „Riziko morálneho hazardu tu objektívne je,“ povedal Richter. 

Predstavitelia Smeru-SD sa podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) nevedia dočkať toho, kedy im sporitelia odovzdajú svoje dôchodkové úspory. Podľa neho ide v pozmeňujúcom návrhu o nespravodlivé riešenie, keďže doplatok do minimálneho dôchodku má charakter štátnej sociálnej dávky a má sa financovať zo štátneho rozpočtu.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) pozmeňujúci návrh označil za prejav zlyhania a nekoncepčnosti ministerstva práce a sociálnych vecí. „Bije sa politické zadanie s odborným prístupom,“ povedal.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X