Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sporitelia v 2. pilieri majú mať nižší minimálny dôchodok

Sporitelia v 2. pilieri majú mať nižší minimálny dôchodok
Fotobanka Pixmac
24. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa Ministra Richtera by mohli sporitelia pôvodný návrh zneužiť tak, že by sa pri investovaní uchýlili k morálnemu hazardu, keďže by mali minimálny dôchodok od štátu garantovaný.

Do dôchodkového príjmu sa nemajú započítavať doživotné penzie z 2. piliera

Parlamentný sociálny výbor v utorok schválil pozmeňujúci návrh predsedu výboru Jána Podmanického (Smer-SD), podľa ktorého budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli.

Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pritom pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nemajú započítavať doživotné penzie z druhého piliera. 

„Myslíme si, že je to spravodlivý princíp,“ povedal Podmanický. Ak by podľa neho platil pôvodný vládny návrh na rovnaký minimálny dôchodok pre prvopilierových aj druhopilierových penzistov, podporilo by sa tým to, že v druhom pilieri by zostali aj ľudia, korí tam nemajú čo robiť. Viedlo by to podľa Podmanického k navádzaniu na nezodpovedný prístup a podporilo by sa tým špekulovanie ľudí s nízkymi príjmami. 

Ako uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, pozmeňujúci návrh je reakciou na to, aké pripomienky zazneli od opozičných poslancov počas prvého čítania k vládnemu návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

Podľa neho by mohli sporitelia pôvodný návrh zneužiť tak, že by sa pri investovaní uchýlili k morálnemu hazardu, keďže by mali minimálny dôchodok od štátu garantovaný. „Riziko morálneho hazardu tu objektívne je,“ povedal Richter. 

Predstavitelia Smeru-SD sa podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) nevedia dočkať toho, kedy im sporitelia odovzdajú svoje dôchodkové úspory. Podľa neho ide v pozmeňujúcom návrhu o nespravodlivé riešenie, keďže doplatok do minimálneho dôchodku má charakter štátnej sociálnej dávky a má sa financovať zo štátneho rozpočtu.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) pozmeňujúci návrh označil za prejav zlyhania a nekoncepčnosti ministerstva práce a sociálnych vecí. „Bije sa politické zadanie s odborným prístupom,“ povedal.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X