Podnikateľ vs. freelancer. Viete, v čom je hlavný rozdiel?
Možno ste si teraz položili otázku, o akom rozdiele je reč, veď freelancer je tiež podnikateľ. Je to pravda, no aj napriek tomu existuje medzi týmito dvomi označeniami jeden zásadný rozdiel.
Tento rozdiel zjednodušene spočíva v tom, že freelanceri robia pre peniaze a podnikatelia pracujú pre systém, ktorí peniaze tvorí. Rozmenené na drobné, ak napríklad pôsobíte ako freelancer – copywriter, zarábate vtedy, keď reálne pracujete. Ak ste však podnikateľ, zarábajú na vás ľudia, alebo ich peniaze, a to aj vtedy, keď vy relaxujete.
Freelancing je často prvým krokom k tomu, aby sa z vás stal podnikateľ v zmysle vyššie uvedenej definície. Musíte sa však pritom najprv naučiť, ako si získať čo najviac kientov a zdokonaliť všetky vaše schopnosti a myšlienky, ktoré postupne prinesiete na trh. Veľkou výhodou tejto formy podnikania je napríklad aj to, že ste ju schopní prevádzkovať takmer okamžite a často aj z pohodlia domova, čím výrazne znižujete vstupné náklady v úvode podnikania.
Pravdou pritom ostáva, že speňažiť môžete takmer čokoľvek, čo ovládate. Chce to len trochu umu a šikovnosti. Hneď, ako naladíte vašu myseľ na cestu podnikania a prijmete všetky súvisiace riziká, môžete sa do toho pustiť. Freelanceri väčšinou ponúkajú na trhu svoje odborné zručnosti, za ktoré sú ochotní zákazníci a klienti platiť.
Ak prídete na trh so skvelou myšlienkou a ponúkate kvalitné odborné služby, freelancing je dobrou formou, ako začať. Postupne môžete biznis rozširovať a s pribúdajúcimi zákazkami môžete začať s náborom ľudí. Na začiatku môžete pracovať z domu a neskôr si môžete prenajať priestory, kde s vami budú pracovať aj vaši zamestnanci či spolupracovníci.
Ak však chcete vybudovať skutočne veľký biznis, len samotný freelancing vám túto možnosť zrejme nikdy neponúkne. Váš čas je totiž obmedzený a máte možnosť obsiahnuť len určité množstvo práce. Ďalšou z možností, ako zvýšiť vaše príjmy, je nárast cien za ponúkané služby. Aj tu však časom narazíte na určitý strop, za ktorý sa nedostanete, ak chcete ostať konkurencieschopní.
Každému vyhovuje iná forma podnikania. Niekto rád pracuje sám v pohodlí domova a uspojí sa s určitými príjmami, iný chce viac. Zvoľte si preto takú formu, ktorá vám najviac vyhovuje, aby ste sa pri práci cítili príjemne a naplnení. To je to najdôležitejšie.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.