Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikateľ vs. freelancer. Viete, v čom je hlavný rozdiel?

Na čo by nemal podnikateľ zabudnúť pred koncom roka
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Možno ste si teraz položili otázku, o akom rozdiele je reč, veď freelancer je tiež podnikateľ. Je to pravda, no aj napriek tomu existuje medzi týmito dvomi označeniami jeden zásadný rozdiel.

Tento rozdiel zjednodušene spočíva v tom, že freelanceri robia pre peniaze a podnikatelia pracujú pre systém, ktorí peniaze tvorí. Rozmenené na drobné, ak napríklad pôsobíte ako freelancer – copywriter, zarábate vtedy, keď reálne pracujete. Ak ste však podnikateľ, zarábajú na vás ľudia, alebo ich peniaze, a to aj vtedy, keď vy relaxujete.

Freelancing je často prvým krokom k tomu, aby sa z vás stal podnikateľ v zmysle vyššie uvedenej definície. Musíte sa však pritom najprv naučiť, ako si získať čo najviac kientov a zdokonaliť všetky vaše schopnosti a myšlienky, ktoré postupne prinesiete na trh. Veľkou výhodou tejto formy podnikania je napríklad aj to, že ste ju schopní prevádzkovať takmer okamžite a často aj z pohodlia domova, čím výrazne znižujete vstupné náklady v úvode podnikania.

počítač
pixabay.com

Pravdou pritom ostáva, že speňažiť môžete takmer čokoľvek, čo ovládate. Chce to len trochu umu a šikovnosti. Hneď, ako naladíte vašu myseľ na cestu podnikania a prijmete všetky súvisiace riziká, môžete sa do toho pustiť. Freelanceri väčšinou ponúkajú na trhu svoje odborné zručnosti, za ktoré sú ochotní zákazníci a klienti platiť.

Ak prídete na trh so skvelou myšlienkou a ponúkate kvalitné odborné služby, freelancing je dobrou formou, ako začať. Postupne môžete biznis rozširovať a s pribúdajúcimi zákazkami môžete začať s náborom ľudí. Na začiatku môžete pracovať z domu a neskôr si môžete prenajať priestory, kde s vami budú pracovať aj vaši zamestnanci či spolupracovníci.

Ak však chcete vybudovať skutočne veľký biznis, len samotný freelancing vám túto možnosť zrejme nikdy neponúkne. Váš čas je totiž obmedzený a máte možnosť obsiahnuť len určité množstvo práce. Ďalšou z možností, ako zvýšiť vaše príjmy, je nárast cien za ponúkané služby. Aj tu však časom narazíte na určitý strop, za ktorý sa nedostanete, ak chcete ostať konkurencieschopní.

Každému vyhovuje iná forma podnikania. Niekto rád pracuje sám v pohodlí domova a uspojí sa s určitými príjmami, iný chce viac. Zvoľte si preto takú formu, ktorá vám najviac vyhovuje, aby ste sa pri práci cítili príjemne a naplnení. To je to najdôležitejšie.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

freelancingpodnikanierozdiel

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X