Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikatelia a koncesionárske poplatky v roku 2017

Using the remote control to change channesl on Tv
Thinkstock
23. marca 2017 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Každý bežný súkromný odberateľ elektriny musí platiť koncesionárske poplatky, či má, alebo nemá prijímač na príjem rozhlasu a televízie. Podnikatelia to majú vo vzťahu k RTVS ešte zložitejšie. Mnohí svoje povinnosti k tejto inštitúcii nepoznajú, no za nedodržanie litery zákona hrozia pokuty.

V článku sa pozrieme na to, ako sa prihlásiť na platenie koncesionárskych poplatkov, ale aj ako je to s odhlásením. Priblížime si tiež jednotlivé sadzby a termíny pre podnikateľov. Upozorníme vás na pokuty, ktoré hrozia v prípade neplatenia koncesionárskych poplatkov.

 
Odporúčame ebook:

Platíte, aj keď nemáte prijímač!

V minulosti každý podnikateľský subjekt platil koncesionárske poplatky v prípade, že na pracovisku využíval rozhlasový, alebo televízny prijímač.

Ako je to v súčasnosti? Na to sa pozrieme v časti pre členov klubu:

Dnes však vôbec nehrá úlohu, či na pracovisku takéto zariadenie máte, alebo nemáte. Jednoducho nie je určujúcim parametrom. Rovnako, ako v prípade bežných ľudí sa už nepreveruje, či majú koncové zariadenia na príjem signálu, ale či odoberajú elektrickú energiu.

U podnikateľov však nie je určujúcou premenou odber elektriny, ale počet zamestnancov. Súčasná úprava zákona č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska hovorí, že platiteľom koncesionárskych poplatkov je zamestnávateľ, ktorý má v riadnom pracovnom pomere troch a viacerých zamestnancov.

Kedy platiť nemusíte

Vo firme môžete mať rádio aj televíziu a pritom nemusíte spĺňať podmienky na platenie koncesionárskeho poplatku. Naopak, ak aj tieto zariadenia nemáte a zamestnávate viac ako troch ľudí v riadnom pracovnom pomere, plateniu sa nevyhnete.

Na druhej strane, ak ste živnostník, alebo firma a zamestnanci u vás  pracujúci na základe dohôd o vykonaní práce, dohôd o pracovnej činnosti a dohôd o brigádnickej práci študentov, platiť nemusíte. Takíto zamestnanci sa do počtu pracovníkov rozhodujúcich pre určenie výšky úhrady a povinnosti platiť úhradu nezapočítavajú.

Pozor, do počtu zamestnancov sa započítava aj zamestnávateľ, ktorý má pracovnú zmluvu, teda je v pracovnom pomere. Zamestnávateľ, ktorý nemá uzatvorený pracovný pomer, sa do počtu zamestnancov nezapočítava.

Na konkrétne príklady sa pozrieme v časti pre členov klubu:

Príklady:

  • Firma zamestnáva 3 ľudí v riadnom pracovnom pomere. Musí do 30 dni od tejto skutočnosti registrovať firmu na platenie koncesionárskych poplatkov
  • Firma zamestnáva 2 ľudí a majiteľ firmy nie je zamestnancom, pričom ďalší človek je zamestnaný na dohodu. Firma nemusí platiť koncesionársky poplatok.
  • Firma zamestnáva dvoch ľudí, pričom sám majiteľ firmy je v pracovnom pomere. Firma je povinná prihlásiť sa na platenie koncesionárskych poplatkov.

Ako sa prihlásiť a odhlásiť?

Najjednoduchším spôsobom prihlásenia sa na platenie koncesionárskych poplatkov je elektronicky, na adrese: uhrady.rtvs.sk/. Tu si niekoľkými krokmi založíte vlastný účet, v ktorom budete mať následne aj možnosť vidieť vaše konto, sumu na úhradu, platobnú metódu. Môžete si nastaviť aj upozornenia na platbu, či robiť zmeny.

Čo všetko budete potrebovať? Prečítajte si v uzamknutej časti:

Na vytvorenie účtu budete potrebovať:

  • Právnická osoba – obchodné meno, sídlo, IČO, adresu  a počet zamestnancov.
  • Fyzická osoba –  obchodné meno, miesto podnikania, IČO alebo meno a priezvisko, trvalý pobyt, adresu a počet zamestnancov.

Cez internet sa rovnako jednoducho aj odhlásite z platenia koncesionárskych poplatkov. Po mesiaci, v ktorom počet zamestnancov klesol pod hranicu povinnosti poplatky platiť ich už nemusíte uhrádzať. Takéto odhlásenie vykonáte na: https://uhrady.rtvs.sk/zamestnavatelia/odhlasenie

Koľko budete platiť?

Výška koncesionárskeho poplatku je vždy splatná do konca aktuálneho mesiaca, pričom sa platí priamo úmerne počtu zamestnancov.

Sadzbu úhrady stanovuje § 6 odst. 5 zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Konkrétne sadzby a termíny na úhradu nájdete v časti pre členov klubu:

Sadzba za mesiac Počet zamestnancov
4,64 € 3 – 9
18,58 € 10 – 49
79,66 € 50 – 249
199,16 € 250 – 999
464,71 € 1000 a viac

Úhrady môžete realizovať ročne, polročne, štvrťročne alebo mesačne.

  • Splatnosť ročných úhrad je do 31.1. (úhrada sa platí na celý daný rok dopredu),
  • Splatnosť polročných úhrad je do 31.1., 31.7.,
  • Splatnosť štvrťročných úhrad je do 31.1., 30.4., 31.7. a 31.10.,
  • Splatnosť mesačných úhrad je vždy do konca daného mesiaca.

Hrozia aj pokuty

Ak platiteľ nezaplatí poplatok, dostane výzvu na úhradu. Ak ani do 30 dní nevykoná platbu, je povinný zaplatiť aj pokutu. Tá sa rovnako odvíja od počtu zamestnancov. Samozrejme, zaplatenie pokuty vás nezbavuje povinnosti doplatiť aj dlžnú čiastku.

V časti pre členov klubu nájdete jednotlivé hodnoty pokút:

Sadzbu úhrady stanovuje § 10 odst. 4 zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Výška pokuty Počet zamestnancov
33 € 3 – 9
66 € 10 – 49
100 € 50 – 249
133 € 250 – 999
166 € 1000 a viac

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

poplatkypovinnostiPrémiový obsahRTVSzákon

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

17jún8:30FIDIC: Contract Conditions, Technical Specifications and Claim Management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

17jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X