Investičnú pomoc mal dostať každý zamestnávateľ, ktorý vytvorí aspoň 10 nových pracovných miest a udrží ich aspoň rok aj po udelení úľavy.
V súčasnosti je investičná pomoc vo forme dotácií či úľav poskytovaná len veľkým investorom
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok neposunuli do druhého čítania novelu zákona o investičnej pomoci podpredsedu opozičnej strany Most-Híd Ivana Švejnu. Ten navrhoval, aby o investičnú pomoc mohol požiadať každý zamestnávateľ, ktorý vytvorí aspoň 10 nových pracovných miest a udrží ich aspoň rok aj po udelení úľavy. Pomoc by podľa jeho návrhu dosahovala dvanásťnásobok sumy, ktorú by štát inak mesačne vynakladal na podporu priemerného nezamestnaného. Navrhovaná právna úprava by preto podľa Švejnu nemala vplyv na štátny rozpočet, pretože by len presmerovala financie určené na dávky v nezamestnanosti na poskytovanie investičnej pomoci v oblasti podpory zamestnanosti.
„V súčasnosti je investičná pomoc vo forme dotácií či úľav poskytovaná asymetricky, spravidla len veľkým investorom a len v štyroch oblastiach, zatiaľ čo mikropodniky, malé podniky a stredné podniky musia niesť bremeno vyššieho daňového a odvodového zaťaženia,“ zdôvodňoval svoj návrh Švejna. „Takéto nastavenie nie je spravodlivé a výrazne prispieva k deformovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku,“ uviedol.
Podpredseda strany Most-Híd navrhoval, aby podnik pre získanie pomoci musel uzavrieť so zamestnancom zmluvu na dobu neurčitú. Aby sa predišlo špekuláciám, investičná pomoc by sa dala uplatniť len ako odpočítateľná položka z daňovej povinnosti, a to počas prvého roku od vytvorenia nových pracovných miest. „Na rozdiel od poskytovania úľav na odvodoch zamestnancov si tak už zamestnávatelia touto cestou nebudú môcť znižovať svoje bežné prevádzkové náklady. Zároveň sa takto zníži motivácia vyhýbať sa plateniu daní,“ uviedol Švejna.
Poslanci do druhého čítania neposunuli ani návrh poslancov Alojza Přidala, Jána Hudackého (obaja KDH), Jozefa Mikuša (SDKÚ-DS) a Gabriela Csicsaia (Most-Híd) na zmenu zákona o energetike. Skupina opozičných poslancov navrhovala, aby sa obmedzila maximálna výška platby za prístup do prenosovej alebo distribučnej sústavy pre každého výrobcu elektriny, ktorý je povinný uhrádzať platbu za prístup do prenosovej alebo distribučnej sústavy, na sumu 0,50 eura za jednu MWh elektriny.